mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Poduszka powietrzna może być niebezpieczna

Poduszka powietrzna może być niebezpieczna

Przy zbyt gnuśnej pozycji siedzącej w aucie podczas wypadku może dojść do poważnych urazów ciała spowodowanych przez... poduszkę powietrzną. Takie wnioski wyciągnęła Dekra, organizacja dbająca o bezpieczeństwo po przeprowadzeniu specjalistycznych badań.

Poduszka powietrzna może być niebezpieczna
Badania Dekry wykazały, że przy zbyt niskiej pozycji siedzącej lub w przypadku opierania się nogami o konsolę auta w trakcie wybuchu poduszki powietrznej nogi wypychane są ku górze, natomiast górna część ciała przyciskana jest w dół co może spowodować, że osoba może wyślizgnąć się z pasów bezpieczeństwa.

Niebezpieczne zdaniem ekspertów przeprowadzających crash-testy jest również zbyt pochylona pozycja podróżujących osób. W trakcie wypadku wybuchający airbag uderza pasażera w głowę z dodatkową siłą powodując jeszcze poważniejsze urazy kręgów szyjnych i całego kręgosłupa.

Tylko w przypadku optymalnie ustawionego fotela i zachowaniu odpowiednio ułożonego ciała mamy gwarancję, że zarówno poduszki powietrzne jak i pasy bezpieczeństwa zadziałają poprawnie i zamiast zwiększać ryzyko obrażeń, będą je zmniejszać. Eksperci Dekry dodatkowo radzą aby pasy były odpowiednio naciągnięte i przylegały maksymalnie do ciała, a zagłówki były ustawione na odpowiedniej wysokości.

Czytaj także:

25 lat poduszki powietrznej 2005-11-16

Pierwsza na świecie podwójna poduszka 2005-11-08

Aktywacja poduszki w 0,01 sek. 2005-10-17

Komentuj:

~bbb 2006-08-04

nie bądź smieszny, porównaj sobie ile razy więcej aut jeździ po drogach, a tych, przynajmniej w Poslce nie przybywa

~analityk 2006-07-27

kiedyś nie było poduszek, roznych systemów, zapinanie pasów nie bylo koniecznoscia, a wypadkow bylo mniej. I na pewno nie jest to tylko winą tego, ze na drogach jest wiecej samochodow, po prostu ludzie szybciej jezdza, myslac ze maja bezpieczniejsze samochody. Reasumując, im mamy bezpieczniejsze auta, tym więcej bedzie wypadkow.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.