mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Podwyżka VAT nie zmniejszy sprzedaży aut

Podwyżka VAT nie zmniejszy sprzedaży aut

Pomimo podwyżki podatku VAT w Niemczech od przyszłego roku, a co za tym idzie wzrostem cen, nie przewiduje się, by w jakiś znaczący sposób wpłynęło to na spadek sprzedaży nowych samochodów.

Podwyżka VAT nie zmniejszy sprzedaży aut

Wzrost stawki podatku VAT o 3 punkty procentowe do 19 proc. jest najwyższym w powojennej historii Niemiec. Według niemieckich analityków finansowych zapowiedź podwyżki podatku VAT może spowodować gwałtowny wzrost popytu na różnego rodzaju produkty w ostatnich tygodniach tego roku oraz spadek sprzedaży w nowym roku. Jednak sytuacja ta nie powinna dotknąć rynku samochodów nowych. Według niemieckiej organizacji przemysłu motoryzacyjnego, VDA, rynek ten powinien pozostać na stabilnym poziomie.

W listopadzie sprzedaż nowych aut wzrosła o 18 procent i wyniosła 326 tys. aut. Na koniec roku łączna sprzedaż wyniesie ok. 3,4 mln sztuk (w 2005: 3,34 mln). Wg VDA w przyszłym roku można spodziewać się niewielkiego tylko spadku sprzedaży do poziomu nieznacznie poniżej 3,4 mln sztuk.

Wzrost VAT-u przełoży się na średni wzrost cen nowych samochodów o 700 euro. Dla budżetu oznacza to wzrost dochodów o 2 mld euro z tytułu VAT-u od sprzedaży samochodów, części zamiennych oraz kosztów napraw, a także dodatkowe 2 miliardy od podwyżki podatku zawartego w cenie paliw.

Komentuj:

~liberał 2006-12-07

Socjalistom z Ujni Jevropejskiej zaczyna brakować kasy na biurokracje i wczasy na wyspach dla bezrobotnych ? W USA za 1 l benzyny Super Plus płaci się dzisiaj 1.7 zł ,a w Polsce 4 zł . No ale podobno Polacy to najmądrzejszy naród na świecie ,mądrzejszy od "głupich i grubych" Amerykanów ? heheheh . Ciekawe dlaczego tak dużo ludzi emigruje do liberalnej UK ,Irlandii czy USA ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.