mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Podwyżka cen karnetów TIR

Podwyżka cen karnetów TIR

Podczas ostatniego Zgromadzenia Generalnego IRU (International Road Transport Union), uczestniczący w nim członkowie IRU - przedstawiciele ponad 30 stowarzyszeń narodowych - zostali poinformowani o przyjętej w dniu 1.04.2009 r. uchwale Prezydium IRU, dotyczącej podwyżki cen na karnety TIR.

Podwyżka cen karnetów TIR

Ta wiadomość wywołała burzliwą dyskusję, podczas której członkowie stowarzyszeń postulowali zaniechanie podwyżki ceny karnetów, albo odłożenie momentu podjęcia decyzji do września 2009 r.

Delegacja ZMPD wyraziła swoje zaniepokojenie trybem podejmowania tak ważnej decyzji. Tym bardziej, że poprzedniego dnia na posiedzeniu Rady Przewozów Towarowych przedstawiciele ZMPD zgłosili wniosek o podjecie działań zmierzających do obniżenia cen karnetów, ze względu na sytuację kryzysową i inne okoliczności. Delegacja ZMPD wyraziła głęboką troskę o przyszłość systemu TIR, który poprzez stosowania najprostszych z dostępnych metod poprawy jego stabilności, czyli podwyższenie ceny karnetów, może doprowadzić do zawężenia obszarów funkcjonowania, co w efekcie może spowodować zmniejszenie jego roli w procesie transportu międzynarodowego. Wynik decyzji Prezydium IRU może być odwrotny do zamierzonego.

Pomimo burzliwej dyskusji i krytycznych głosów ze strony przedstawicieli stowarzyszeń, prezydium IRU utrzymało w mocy swoją uchwałę z dnia 1 kwietnia. W związku z tym cena karnetów TIR wzrośnie o ok. 12 proc.


Podobne wiadomości:

IKEA testuje paliwo LNG

IKEA testuje paliwo LNG

Ciężarówki i Autobusy 2015-06-09

Nowe Iveco Daily w wersji 4x4

Nowe Iveco Daily w wersji 4x4

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.