mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Podwyżki cen paliw wcale nie były drastyczne

Podwyżki cen paliw wcale nie były drastyczne

2011 rok praktycznie już za nami. Będziemy go pamiętać choćby z szalejących cen na stacjach paliwowych oraz z faktu, że po raz pierwszy ceny oleju napędowego dogoniły, a w końcu i prześcignęły ceny benzyny Pb95. Okazuje się jednak, że skala podwyżek nie była aż drastyczna.

Podwyżki cen paliw wcale nie były drastyczne
W tym roku cena oleju napędowego jest chwilę przed Sylwestrem o dziewiętnaście proc. wyższa niż była tuż po rozpoczęciu roku. Bezołowiowa benzyna 95 podrożała w 2011 roku o jedenaście proc., autogaz zaś o osiem proc. Dla porównania rok 2010 w podobnym okresie czasu oznaczał podwyżki sięgające trzynastu proc. w przypadku benzyny, i aż dwudziestu trzech proc. dla autogazu (ten ostatni między październikiem a grudniem 2010 podskoczył o niemal 40 groszy na litrze). Diesel procentowo zwyżkował podobnie.

Widać więc z tych szacunków, że wzrost cen – jakkolwiek zauważalny, nie był jednak diametralny wyższy, niż rok wcześniej. Zapewne na nasze postrzeganie sytuacji wpłynąć mogło przerwanie psychologicznej bariery 5 zł/l i przebicie przez olej napędowy poziomu benzyny, jednak ciągle paliwa w Polsce są stosunkowo tanie.

W ostatnich dniach za benzynę 95 trzeba zapłacić średnio 5,45 zł/l, a za jej szlachetniejszą odmianę – 5,73 zł/l. Bez zmian na swych pozycjach tkwi paliwo dieslowskie i gaz płynny – odpowiednio po 5,59 zł/l i 2,85 zł/l.

W tym tygodniu najtańsza benzyna jest na Dolnym Śląsku – po 5,38 zł/l, zaś najdroższa – na Pomorzu Zachodnim – po 5,50 zł/l. W przypadku diesla w cenach najniższych prym wiedzie również Dolny Śląsk i Łódzkie – z ceną 5,54 zł/l. Najdroższe znów jest Pomorze Zachodnie z ceną 5,66 zł/l.

Stolicami wojewódzkimi o najtańszej benzynie są w tym tygodniu Gdańsk i Białystok – kosztuje tam ona 5,38 zł/l. Najdroższa Pb95 jest w Gorzowie Wlkp. – po 5,59 zł/l. Białystok jest też miastem o najtańszym oleju napędowym  - 5,51 zł/l. W Gorzowie Wlkp. kupimy najdroższy olej napędowy w spośród głównych miast w Polsce – po 5,69 zł/l.

Podniesienie od 1 stycznia 2012 akcyzy na olej napędowy nie powinno wpłynąć już na ceny na polskim rynku detalicznym, bowiem już w ostatnich tygodniach mijającego roku mieliśmy sporą podwyżkę, która zawarła w swojej skali możliwe obciążenie. W przypadku zmiany w początkach roku nie powinniśmy widzieć powodu do zmartwień – uważają anality z e-petrol.pl. Szacunki na pierwszy tydzień nowego roku mówią o poziomie 5,42-5,57 zł/l benzyny bezołowiowej 95, a także o przedziale między 5,51 i 5,61 zł/l oleju napędowego.

Bez szczególnej zmiany powinny także pozostać ceny autogazu – zachowujące się nad Wisłą bardzo stabilnie. Poziom 2,84-2,90 zł/l, jaki szacowano na końcówkę roku, pozostaje aktualny także w pierwszym tygodniu 2012 roku.

Podobne wiadomości:

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja benzynowa

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja...

Polskie drogi 2016-12-06

Będą podwyżki cen paliw

Będą podwyżki cen paliw

Finanse i prawo 2016-02-10

Komentuj:

Viktorr 2012-01-07

Porównajmy wynagrodzenia, ale też klasę samochodów, życia nie ma porównywać!

~atoma 2012-01-07

Już w tytule jest błędne założenie.Jeżeli cena jest tak wysoka jak obecnie to procentowo podwyżka jest może niewielka, ale kwotowo jest mocno odczuwalna.Autor artykułu widocznie sporo zarabia dlatego może sobie pozwolić na tak frywolne komentarze i podsumowania.

~0,7L 2012-01-05

ale brednie o tym ze itak placimy taniej niz reszta europy ja zarabiam 200zł/mc doktorant na zachodze 2000euro/mc tam paliwoko drogo (według kryteriów piszącego artykuł) bo po 1,6 euracza - tyle, że żeby zachować stosunek to u nas poaliwo powinno być po ...... tak, tak 1,6 ale zł/L jak by miało być "tak drogo" (ale, z zachowanie proporci wynagrodzeń) to ja się zgadzam

~andy 2012-01-05

to się czkawką odbije na "pomysłodawcach" bo na pewno spadnie zapotrzebowanie na paliwa Polacy siłą rzeczy poszukają alternatywy a "żydokomuchy" typu tuska i rostowskiego będą mieć tylko tę satysfakcję, że DOŁOŻYLI Polakom

~ToMeK 2012-01-05

"Podniesienie od 1 stycznia 2012 akcyzy na olej napędowy nie powinno wpłynąć już na ceny na polskim rynku detalicznym, bowiem już w ostatnich tygodniach mijającego roku mieliśmy sporą podwyżkę, która zawarła w swojej skali możliwe obciążenie" czyli krótko mówiąc dystrybutorzy skroili nas jak zwykle na grubą kasę... Ile na nas zarobili od czasu podniesienia cen do czasu podniesienia akcyzy????

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.