mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pojazdy elektryczne nie dla polskich flot

Pojazdy elektryczne nie dla polskich flot

Wysoki koszt zakupu, pomijając już kwestię sieci punktów ładowania energii, sprawia, że póki co, osoby fizyczne nie będą specjalnie zainteresowane pojazdami elektrycznymi. Cała nadzieja w firmach, lecz te, jak wynika z badań, również bardzo ostrożnie podchodzą do tego typu samochodów.

Pojazdy elektryczne nie dla polskich flot
Badanie Corporate Vehicle Observatory zostało już po raz szósty przeprowadzone wśród osób decydujących o flotach samochodowych w przedsiębiorstwach. Z cząstkowych danych wynika, że w perspektywie trzech najbliższych lat polskie firmy w bardzo małym stopniu biorą pod uwagę rozbudowy taboru o pojazdy z alternatywnymi źródłami zasilania. W tym okresie, według opinii badanych fleet managerów, struktura floty pod względem typu silnika będzie kształtowała się następująco – 77% aut z tradycyjnym silnikiem spalinowym, 20% z zasilaniem hybrydowym oraz zaledwie 3% z napędem elektrycznym.

Głównymi obawami, które negatywnie wpływają na perspektywy rozwoju floty z napędem elektrycznym, są kłopoty z dostosowaniem pojazdu do potrzeb firmy, na które wskazuje aż 44% badanych, oraz kwestia żywotności i zasięgu silników elektrycznych, którą wymienia 25% respondentów. Na dalszych miejscach plasują się dostępność do serwisu oraz możliwość zawarcia kontraktu z pełną obsługą techniczną.

Ankieterzy CVO zapytali również polskich fleet managerów, jakie czynniki mogą wpłynąć zachęcająco na rozwój flot z innym napędem niż spalinowy. Aż 61% z nich wskazało na niższe koszty eksploatacji pojazdów z zasilaniem alternatywnym. Na drugim miejscu respondenci wskazali dopłaty rządowe do aut z napędem elektrycznym. Warto  zaznaczyć, że program subwencji rządowych na zakup pojazdów niskoemisyjnych jest już wdrożony w Wielkiej Brytanii i Francji oraz rozważany jest także w Niemczech. Trzecim pod względem znaczenia czynnikiem, który może pozytywnie wpłynąć na rozwój floty z zasilaniem hybrydowym lub elektrycznym jest wygoda użytkowania, na którą wskazało 21% ankietowanych.

Pełne wyniki badania Barometr CVO zostaną opublikowane na konferencji, która odbędzie się 15 czerwca. Wśród zaproszonych gości będą między innymi specjaliści z organizacji zajmujących się tematyką flot samochodowych, bezpieczeństwem drogowym, a także firmy flotowe, przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych oraz reprezentanci policji.

Podobne wiadomości:

Francja - zakaz sprzedaży aut spalinowych do 2040 roku

Francja - zakaz sprzedaży aut spalinowych do...

Aktualności 2017-07-12

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą elektryczne

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą...

Aktualności 2017-09-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando