mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pół miliona tureckich Toyot

Pół miliona tureckich Toyot

Z tureckiej fabryki marki Toyota w Adapazari zjechał 500 tys. egzemplarz Corolli Verso. Swój wkład w ten wynik wniósł także polski oddział w Jelczu-Laskowicach.

Pół miliona tureckich Toyot

Jubileuszowy model Corolli Verso zjechał z taśm Toyota Motor Manufacturing Turkey w otoczeniu vipów, lokalnych władz, udziałowców oraz działaczy firmy Toyota z Japonii i Europy. W 2004 roku turecka fabryka była wiodącym eksporterem siedmioosobowego minivana produkując łącznie 150 tys. sztuk, na których zarobiono około 730 mln euro.

Podobnie będzie w tym roku. Według analiz Toyoty w 2005 roku TMMT wyprodukuje 140 tys. samochodów i osiągnie łączne przychody z eksportu w granicach 2 miliardów dolarów. Niewątpliwie zakład w Adapazari jest więc jednym z najprężniej działających oddziałów japońskiej marki w całej Europie, dzięki czemu Toyota planuje w tym roku na Starym Kontynencie łącznie wyprodukować 635 000 aut, 541 000 silników oraz 259 000 przekładni zmiany biegów. Sprzedaż nowych modeli ma utrzymać się na poziomie 980 tys. – ten wynik plasuje Toyotę na ósmym miejscu w klasyfikacji rekordowych sprzedaży producentów.

Zobacz galerię zdjęć modelu Toyota Corolla Verso

Spory udział przy produkcji tureckich Corolli Verso ma także dolnośląska fabryka silników Toyoty w Jelczu-Laskowicach. W czerwcu zakłady Toyota Motor Industries Poland rozpoczęły właśnie produkcję silników diesla do modelu Corolla Verso dla TMMT.

Zgodnie z założeniami maksymalna wielkość produkcji jednostek napędowych w polskiej fabryce kształtować się będzie w granicach 180 tysięcy sztuk rocznie. Silniki wyprodukowane w Polsce poza Turcją trafią jeszcze do Wielkiej Brytanii.

Czytaj także:

Plany Toyoty w Polsce 2005-10-05

Daruma na szczęście w Toyocie 2005-09-15


Podobne wiadomości:

Plany Toyoty w Polsce

Plany Toyoty w Polsce

Aktualności 2005-10-05

Daruma na szczęście w Toyocie

Daruma na szczęście w Toyocie

Aktualności 2005-09-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A2 rusza na wschód
Autostrada A2 rusza na wschód
GDDKiA podpisała umowy na budowę kolejnego odcinka autostrady A2. Tym razem chodzi o 15-kilometrowy fragment z Warszawy do obwodnicy Mińska Mazowieckiego i na węzeł u zbiegu południowej obwodnicy stolicy, trasy A2 i drogi wylotowej na Lublin.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech