mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pół miliona tureckich Toyot

Pół miliona tureckich Toyot

Z tureckiej fabryki marki Toyota w Adapazari zjechał 500 tys. egzemplarz Corolli Verso. Swój wkład w ten wynik wniósł także polski oddział w Jelczu-Laskowicach.

Pół miliona tureckich Toyot

Jubileuszowy model Corolli Verso zjechał z taśm Toyota Motor Manufacturing Turkey w otoczeniu vipów, lokalnych władz, udziałowców oraz działaczy firmy Toyota z Japonii i Europy. W 2004 roku turecka fabryka była wiodącym eksporterem siedmioosobowego minivana produkując łącznie 150 tys. sztuk, na których zarobiono około 730 mln euro.

Podobnie będzie w tym roku. Według analiz Toyoty w 2005 roku TMMT wyprodukuje 140 tys. samochodów i osiągnie łączne przychody z eksportu w granicach 2 miliardów dolarów. Niewątpliwie zakład w Adapazari jest więc jednym z najprężniej działających oddziałów japońskiej marki w całej Europie, dzięki czemu Toyota planuje w tym roku na Starym Kontynencie łącznie wyprodukować 635 000 aut, 541 000 silników oraz 259 000 przekładni zmiany biegów. Sprzedaż nowych modeli ma utrzymać się na poziomie 980 tys. – ten wynik plasuje Toyotę na ósmym miejscu w klasyfikacji rekordowych sprzedaży producentów.

Zobacz galerię zdjęć modelu Toyota Corolla Verso

Spory udział przy produkcji tureckich Corolli Verso ma także dolnośląska fabryka silników Toyoty w Jelczu-Laskowicach. W czerwcu zakłady Toyota Motor Industries Poland rozpoczęły właśnie produkcję silników diesla do modelu Corolla Verso dla TMMT.

Zgodnie z założeniami maksymalna wielkość produkcji jednostek napędowych w polskiej fabryce kształtować się będzie w granicach 180 tysięcy sztuk rocznie. Silniki wyprodukowane w Polsce poza Turcją trafią jeszcze do Wielkiej Brytanii.

Czytaj także:

Plany Toyoty w Polsce 2005-10-05

Daruma na szczęście w Toyocie 2005-09-15


Podobne wiadomości:

Daruma na szczęście w Toyocie

Daruma na szczęście w Toyocie

Aktualności 2005-09-15

Plany Toyoty w Polsce

Plany Toyoty w Polsce

Aktualności 2005-10-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
W połowie sierpnia kierowcy jadący Zakopianką będą mogli skorzystać z nowo wybudowanego węzła drogowego w Poroninie. Marszałek województwa małopolskiego zapewnił, że wszystkie prace postępują zgodnie z harmonogramem.