mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polacy chcą być "eko"

Polacy chcą być "eko"

Prawie 90% kierowców w Polsce deklaruje, że zależy im na tym, aby jeździć zgodnie z zasadami eko-jazdy – wynika z pierwszego w Polsce kompleksowego badania reprezentatywnego na temat jazdy ekologicznej i ekonomicznej.

Polacy chcą być

Badanie zostało przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Szkoły Jazdy Renault. Polscy kierowcy bardzo wysoko oceniają swoją wiedzę i umiejętności w tym temacie. Aż 79 procent z nich uważa, że już teraz udaje się im jeździć eko, natomiast tylko 7 procent wie, że zużycie paliwa można zwiększyć o ponad 40 procent gdy samochód nie jest prowadzony w sposób płynny.

Jak się okazuje trochę gorzej jest z rozumieniem wpływu poziomu obrotów silnika na ilość spalanego paliwa. 42% spośród zadeklarowanych eko-kierowców nie wie, na jakich obrotach należy zmienić bieg. Tylko 12% spośród osób, które zadeklarowały, że jeżdżą ekologicznie i ekonomicznie, zmienia bieg na prawidłowych obrotach silnika, czyli w przedziale 2300-2500 obr./min dla silnika benzynowego i 18% – na poziomie 1900-2100 obr./min dla silnika diesla.

Nieco lepiej kształtują się wyniki w przypadku, gdy kierowcy dojeżdżają do czerwonego światła – ponad połowa redukuje biegi i na biegu dojeżdża do skrzyżowania, oszczędzając w ten sposób paliwo.

Aż 94% kierowców uważa, że zasad eko-jazdy powinno się uczyć na standardowych kursach na prawo jazdy. Pomysł ten popiera więcej kobiet niż mężczyzn (97% spośród badanych kobiet). Kobietom częściej niż mężczyznom zależy na tym, aby jeździć ekologicznie i obniżyć koszty jazdy.


Podobne wiadomości:

Ekologiczne drogi z... plastiku

Ekologiczne drogi z... plastiku

Aktualności 2015-07-14

Oszczędny Volkswagen Golf TDI bije Rekord Guinnessa

Oszczędny Volkswagen Golf TDI bije Rekord...

Aktualności 2015-07-09

Komentuj:

~ziom 2009-06-05

Teraz to chyba najważniejsza sprawa jeśli chodzi o eko. Coraz więcej marek o to zabiega np Fiat ze swoimi ofertami. Ja sam obecnie dużo uwage temu poświęcam bo chyba czas najwyższy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Długi weekend na drogach - było bezpieczniej
Długi weekend na drogach - było bezpieczniej
Za nami kolejny długi weekend. Od środy do niedzieli na drogach w Polsce doszło do 439 wypadków, zginęły 32 osoby, a 574 było rannych. Policjanci zatrzymali w tym czasie 1721 nietrzeźwych kierowców.