mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polacy chcą być "eko"

Polacy chcą być "eko"

Prawie 90% kierowców w Polsce deklaruje, że zależy im na tym, aby jeździć zgodnie z zasadami eko-jazdy – wynika z pierwszego w Polsce kompleksowego badania reprezentatywnego na temat jazdy ekologicznej i ekonomicznej.

Polacy chcą być

Badanie zostało przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Szkoły Jazdy Renault. Polscy kierowcy bardzo wysoko oceniają swoją wiedzę i umiejętności w tym temacie. Aż 79 procent z nich uważa, że już teraz udaje się im jeździć eko, natomiast tylko 7 procent wie, że zużycie paliwa można zwiększyć o ponad 40 procent gdy samochód nie jest prowadzony w sposób płynny.

Jak się okazuje trochę gorzej jest z rozumieniem wpływu poziomu obrotów silnika na ilość spalanego paliwa. 42% spośród zadeklarowanych eko-kierowców nie wie, na jakich obrotach należy zmienić bieg. Tylko 12% spośród osób, które zadeklarowały, że jeżdżą ekologicznie i ekonomicznie, zmienia bieg na prawidłowych obrotach silnika, czyli w przedziale 2300-2500 obr./min dla silnika benzynowego i 18% – na poziomie 1900-2100 obr./min dla silnika diesla.

Nieco lepiej kształtują się wyniki w przypadku, gdy kierowcy dojeżdżają do czerwonego światła – ponad połowa redukuje biegi i na biegu dojeżdża do skrzyżowania, oszczędzając w ten sposób paliwo.

Aż 94% kierowców uważa, że zasad eko-jazdy powinno się uczyć na standardowych kursach na prawo jazdy. Pomysł ten popiera więcej kobiet niż mężczyzn (97% spośród badanych kobiet). Kobietom częściej niż mężczyznom zależy na tym, aby jeździć ekologicznie i obniżyć koszty jazdy.


Podobne wiadomości:

Ekologiczne drogi z... plastiku

Ekologiczne drogi z... plastiku

Aktualności 2015-07-14

Oszczędny Volkswagen Golf TDI bije Rekord Guinnessa

Oszczędny Volkswagen Golf TDI bije Rekord...

Aktualności 2015-07-09

Komentuj:

~ziom 2009-06-05

Teraz to chyba najważniejsza sprawa jeśli chodzi o eko. Coraz więcej marek o to zabiega np Fiat ze swoimi ofertami. Ja sam obecnie dużo uwage temu poświęcam bo chyba czas najwyższy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.