mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polacy kupują więcej nowych aut

Polacy kupują więcej nowych aut

Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wynika, że sprzedaż nowych samochodów osobowych wzrosła o 9,3 proc. w stosunku do poprzedniego roku i wynosiosła ponad 13,7 mln samochodów osobowych. Polski rynek także zanotował wzrost. Z polskich salonów wyjechało w 2015 roku 354 975 aut.

Polacy kupują więcej nowych aut

Okazuje się, że rok 2015 był najlepszy dla polskiego rynku samochodowego, od momentu wejścia naszego kraju do Unii. - Zgodnie z naszymi prognozami, krajowy rynek sprzedaży nowych osobówek odbudowuje się i notuje wzrost trzeci rok z rzędu. To daje powody do optymizmu. Oczywiście o takim urodzaju jak w brytyjskich, niemieckich czy hiszpańskich salonach nie ma mowy. Jednak, jeśli spojrzymy na dynamikę rok do roku, na tle pozostałych członków UE, wypadamy bardzo przyzwoicie. Tego samego nie możemy niestety powiedzieć o wolumenie rejestracji nowych samochodów osobowych, który w porównaniu z Włochami, Hiszpanią czy Wielką Brytanią jest wciąż bardzo niski. U nas wciąż konsumenci decydują się zdecydowanie częściej na auta używane, które są kilkakrotnie tańsze, niż te z salonu – mówi ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

354 975 - tyle nowych samochodów Polacy kupili w zeszłym roku. To 8,3-procentowy wzrost w stosunku do roku 2014. Te liczby jednak "nakręcają" firmy aż 65,2 proc. rekordowego wyniku należy do nich, a tylko 34,8 proc. nabywców to klienci indywidualni. Na dobry wynik wpłynęły m.in. niskie ceny paliw, możliwość odliczania VAT-u za paliwo przez przedsiębiorców oraz korzystne wyprzedaże rocznika. 

Najchętniej kupowaną marką samochodową w segmencie osobówek w minionym roku w Polsce była Skoda. Drugą pozycję zajęła Toyota, tylko o 99 sztuk wyprzedzając Volkswagena, który uplasował się na trzecim miejscu. W ogólnym rankingu modeli na pierwszym miejscu jest Skoda Octavia, na drugim Skoda Fabia, na trzecim zaś Volkswagen Golf. 

Okazuje się, że ten roku może być jeszcze lepszy. Zdaniem ekspertów wynik będzie zależeć od zmian zachodzących w otoczeniu prawno-politycznym.

Tematy w artykule: sprzedaż samochodów

Podobne wiadomości:

Toyota znów numerem 1

Toyota znów numerem 1

Aktualności 2016-01-28

Jak dobrze sprzedać samochód? - rady o których warto pamiętać

Jak dobrze sprzedać samochód? - rady o...

Aktualności 2016-12-22

Komentuj:

~Waldo 2016-02-25

Ja jestem fanem wyprzedaży, to już mój drugi samochód z wyprzedaży roczników, tym razem Auris z bytomskiego http://toyota-czajka.pl/ Czaiłem się długo, ale zdecydowałem się i jestem z tego samochodu bardzo zadowolony, prowadzi się jak marzenie a i cieszy to, ze w kieszeni jeszcze co nieco zostało :)

~Bartek99 2016-02-09

No i bardzo dobrze, bo po naszych drogach to jeździ prawdziwy złom. Przynajmniej będzie trochę bezpieczniej;) Mi sie osobiście podoba Mazda 6. Ostatnio bylem umówić sie na jazdę próbną w Bytomiu: http://mazda-dealer-bytom.pl i jestem pod dużym wrażeniem. Mazdy naprawdę świetnie się prowadzi;)

~mirek 2016-01-27

Ile z tego stanowi reeksport , 15 % ?.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.