mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polacy najlepsi! 334 kilometry na jednym litrze benzyny

Polacy najlepsi! 334 kilometry na jednym litrze benzyny

Zespół Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów SKAP Politechniki Warszawskiej został zwycięzcą w kategorii Urban Concept zawodów Shell Eco-Marathon 2013 rozgrywanych na ulicznym torze w Rotterdamie!

Polacy najlepsi! 334 kilometry na jednym litrze benzyny
SKAP, swoim pojazdem o nazwie PAKS, uzyskując doskonały wynik przejazdu 334,2 kilometrów na jednym litrze benzyny, o włos pokonał francuskich rywali - Lycée Louis Delage. Walka o zwycięstwo toczyła się między dwoma zespołami do ostatniej chwili. Trzeci w klasyfikacji, pojazd Uniwersytetu Mons przejechał o ponad 150 kilometrów krótszy dystans niż Polacy

Tegoroczna, 29. edycja konkursu, ponownie odbyła się w Rotterdamie. W dniach 15–19 maja, kiedy to ponad 3000 studentów z 24 krajów podzielonych na 224 zespoły rywalizowało w dwóch kategoriach: futurystycznej Prototype i konwencjonalnej UrbanConcept. Zgodnie z założeniami konkursu, przez kilka dni, zespoły podejmowały próby przebycia jak najdłuższej trasy na równowartości jednego litra paliwa. Samochody wykonały stałą liczbę okrążeń wokół toru przy zadanej prędkości, a organizatorzy obliczyli efektywność energetyczną każdego z pojazdów, przyznając zwycięstwo w każdej z kategorii i dla każdego źródła energii.

Tegoroczny zwycięzca kategorii Urban Concept, czyli pojazdów, które swoimi gabarytami oraz funkcjonalnością mają przypominać auta poruszające się po miejskich drogach, powstał w 2009 r. z myślą właśnie o starcie w zawodach Shell Eco Marathon.

PAKS został zaprojektowany jako samochód, który może być zastosowany w indywidualnych środkach transportu przyszłości. Projekt został zrealizowany od zera, jednakże podczas prac nad nim brano pod uwagę doświadczenia zdobyte przy projektowaniu i wykonywaniu jego poprzednika, pojazdu o nazwie Mikrus. W pracach nad PAKSem dążono do ergonomicznych rozwiązań przyjaznych środowisku. Pojazd debiutował w zawodach Shell Eco-Marathon w 2012 zdobywając wówczas 2. miejsce w kategorii "Safety" oraz 3. miejsce w klasie pojazdów napędzanych benzyną E 95, uzyskując wynik 300 km przejechanych na jednym litrze paliwa (0,33l/100km - dotychczasowy rekord Polski w kategorii pojazdów miejskich).

Shell Eco – Marathon to jeden z konkursów studenckich odbywający się corocznie w Europie, Ameryce i Azji. Zespoły szkół średnich oraz uczelni z całego świata, stają przed wyzwaniem zaprojektowania, zbudowania i przetestowania najbardziej wydajnych pod względem energetycznym pojazdów. Zwycięża drużyna, która pokona najdłuższy dystans, wykorzystując przy tym jak najmniejszą ilość energii.

Podobne wiadomości:

Citroen i Peugeot będą podawać rzeczywiste spalanie

Citroen i Peugeot będą podawać rzeczywiste...

Aktualności 2016-03-09

W Volkswagenie afera, a oszukują wszyscy

W Volkswagenie afera, a oszukują wszyscy

Aktualności 2015-10-02

Komentuj:

~Brawo! 2013-09-05

Trzeba przyznac Polacy potrafia kombinowac i dobrze im to wychodzi :) Gratulacje :)

~Jacek 2013-05-24

Brawo!! Gratuluję! Tak trzymać;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sportowy Toyota Yaris na horyzoncie
Sportowy Toyota Yaris na horyzoncie
Japoński producent przedstawił szkic Yarisa, który jest zapowiedzią sportowej wersji tego modelu. Na rynku samochód będzie konkurentem m.in. Forda Fiesty ST.