mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polacy najlepsi! 334 kilometry na jednym litrze benzyny

Polacy najlepsi! 334 kilometry na jednym litrze benzyny

Zespół Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów SKAP Politechniki Warszawskiej został zwycięzcą w kategorii Urban Concept zawodów Shell Eco-Marathon 2013 rozgrywanych na ulicznym torze w Rotterdamie!

Polacy najlepsi! 334 kilometry na jednym litrze benzyny
SKAP, swoim pojazdem o nazwie PAKS, uzyskując doskonały wynik przejazdu 334,2 kilometrów na jednym litrze benzyny, o włos pokonał francuskich rywali - Lycée Louis Delage. Walka o zwycięstwo toczyła się między dwoma zespołami do ostatniej chwili. Trzeci w klasyfikacji, pojazd Uniwersytetu Mons przejechał o ponad 150 kilometrów krótszy dystans niż Polacy

Tegoroczna, 29. edycja konkursu, ponownie odbyła się w Rotterdamie. W dniach 15–19 maja, kiedy to ponad 3000 studentów z 24 krajów podzielonych na 224 zespoły rywalizowało w dwóch kategoriach: futurystycznej Prototype i konwencjonalnej UrbanConcept. Zgodnie z założeniami konkursu, przez kilka dni, zespoły podejmowały próby przebycia jak najdłuższej trasy na równowartości jednego litra paliwa. Samochody wykonały stałą liczbę okrążeń wokół toru przy zadanej prędkości, a organizatorzy obliczyli efektywność energetyczną każdego z pojazdów, przyznając zwycięstwo w każdej z kategorii i dla każdego źródła energii.

Tegoroczny zwycięzca kategorii Urban Concept, czyli pojazdów, które swoimi gabarytami oraz funkcjonalnością mają przypominać auta poruszające się po miejskich drogach, powstał w 2009 r. z myślą właśnie o starcie w zawodach Shell Eco Marathon.

PAKS został zaprojektowany jako samochód, który może być zastosowany w indywidualnych środkach transportu przyszłości. Projekt został zrealizowany od zera, jednakże podczas prac nad nim brano pod uwagę doświadczenia zdobyte przy projektowaniu i wykonywaniu jego poprzednika, pojazdu o nazwie Mikrus. W pracach nad PAKSem dążono do ergonomicznych rozwiązań przyjaznych środowisku. Pojazd debiutował w zawodach Shell Eco-Marathon w 2012 zdobywając wówczas 2. miejsce w kategorii "Safety" oraz 3. miejsce w klasie pojazdów napędzanych benzyną E 95, uzyskując wynik 300 km przejechanych na jednym litrze paliwa (0,33l/100km - dotychczasowy rekord Polski w kategorii pojazdów miejskich).

Shell Eco – Marathon to jeden z konkursów studenckich odbywający się corocznie w Europie, Ameryce i Azji. Zespoły szkół średnich oraz uczelni z całego świata, stają przed wyzwaniem zaprojektowania, zbudowania i przetestowania najbardziej wydajnych pod względem energetycznym pojazdów. Zwycięża drużyna, która pokona najdłuższy dystans, wykorzystując przy tym jak najmniejszą ilość energii.

Podobne wiadomości:

W Volkswagenie afera, a oszukują wszyscy

W Volkswagenie afera, a oszukują wszyscy

Aktualności 2015-10-02

Oszczędny Volkswagen Golf TDI bije Rekord Guinnessa

Oszczędny Volkswagen Golf TDI bije Rekord...

Aktualności 2015-07-09

Komentuj:

~Brawo! 2013-09-05

Trzeba przyznac Polacy potrafia kombinowac i dobrze im to wychodzi :) Gratulacje :)

~Jacek 2013-05-24

Brawo!! Gratuluję! Tak trzymać;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando