mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polacy nie sprawdzają ciśnienia w oponach

Polacy nie sprawdzają ciśnienia w oponach

W poniedziałek 27 października rozpocznie się ogólnopolska akcja Michelin „Ciśnienie pod kontrolą”.

Polacy nie sprawdzają ciśnienia w oponach

We wszystkich województwach w Polsce będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie w oponach i głębokość bieżnika. Akcja zostanie przeprowadzona na 50 stacjach benzynowych Statoil.
Cała akcja potrwa do 31 października. Kierowcy będą mogli zadbać o bezpieczeństwo przed wyjazdem na Wszystkich Świętych.

Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony. Problem wynika z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią. Ponadto, gdy w oponie jest niewystarczająca ilość powietrza, rosną również opory toczenia, przez co spalamy więcej paliwa.

Eksperci Michelin podkreślają, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać co najmniej raz w miesiącu, ale także przed każdą dalszą podróżą. Kontrola ciśnienia powinna odbywać się „na zimno" – najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. W przypadku badania opon rozgrzanych, do zalecanej wartości trzeba dodać 0,3 bara.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Michelin wynika, że ponad połowa kierowców (61 proc.) sprawdza poziom ciśnienia w oponach rzadziej niż raz w miesiącu, a 5 proc. w ogóle go nie sprawdza.

Tematy w artykule: cisnienie cisnienie w oponach

Podobne wiadomości:

Zrób bezpłatny przegląd samochodu w Warszawie

Zrób bezpłatny przegląd samochodu w Warszawie

Aktualności 2017-08-22

Droższa wymiana opon, ale będzie bezpieczniej

Droższa wymiana opon, ale będzie bezpieczniej

Aktualności 2014-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross