mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polacy nie sprawdzają ciśnienia w oponach

Polacy nie sprawdzają ciśnienia w oponach

W poniedziałek 27 października rozpocznie się ogólnopolska akcja Michelin „Ciśnienie pod kontrolą”.

Polacy nie sprawdzają ciśnienia w oponach

We wszystkich województwach w Polsce będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie w oponach i głębokość bieżnika. Akcja zostanie przeprowadzona na 50 stacjach benzynowych Statoil.
Cała akcja potrwa do 31 października. Kierowcy będą mogli zadbać o bezpieczeństwo przed wyjazdem na Wszystkich Świętych.

Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony. Problem wynika z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią. Ponadto, gdy w oponie jest niewystarczająca ilość powietrza, rosną również opory toczenia, przez co spalamy więcej paliwa.

Eksperci Michelin podkreślają, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać co najmniej raz w miesiącu, ale także przed każdą dalszą podróżą. Kontrola ciśnienia powinna odbywać się „na zimno" – najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. W przypadku badania opon rozgrzanych, do zalecanej wartości trzeba dodać 0,3 bara.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Michelin wynika, że ponad połowa kierowców (61 proc.) sprawdza poziom ciśnienia w oponach rzadziej niż raz w miesiącu, a 5 proc. w ogóle go nie sprawdza.

Tematy w artykule: cisnienie cisnienie w oponach

Podobne wiadomości:

Niższa temperatura to niższe ciśnienie w oponach

Niższa temperatura to niższe ciśnienie w...

Aktualności 2014-10-29

Droższa wymiana opon, ale będzie bezpieczniej

Droższa wymiana opon, ale będzie bezpieczniej

Aktualności 2014-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active
Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active
Nowy Ford Focus zadebiutuje dopiero po imprezie w Genewie, ale na szwajcarskich halach wystawowych nie zabraknie kilku nowości od producenta spod tego znaku. Jedną z nich będzie odświeżony Ford Ka+.