mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Policja dostała nowe laserowe mierniki prędkości

Policja dostała nowe laserowe mierniki prędkości

Policjanci z wydziałów ruchu drogowego w całej Polsce otrzymali pierwszą partię nowych mierników prędkości. W ręce policjantów trafiło 200 egzemplarzy urządzeń LTI 20/20 TruCam, które zastąpią wysłużone Iskry.

Policja dostała nowe laserowe mierniki prędkości
Jak donosi dziennik.pl, przez ostatnie tygodnie policjanci z wybranych oddziałów ruchu drogowego z całej Polski brali udział w szkoleniach dotyczących posługiwania sie nowymi radarami. Laserowe mierniki Ultra Lyte LTI 20/20 TruCam to nowe urządzenie, które zwyciężyło w policyjnym przetargu na kwotę ponad 14 mln zł.

Nie są to jednak urządzenia najnowszej generacji. Sprzęt kupiony przez policję miał premierę kilka lat temu, a od jakiegoś czasu korzystają z niego funkcjonariusze z Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Lublina, Poznania, Radomia czy Wrocławia.

Policjanci twierdzą, że wyników pomiaru z urządzenia LTI 20/20 TruCam nie da się podważyć w sądzie. Jednak eksperci często podkreślają fakt, że pojazd znajdujący się w celowniku wizjera optycznego wcale nie musi być obiektem, którego prędkość została zmierzona. Instrukcja informuje, że "skuteczny" zasięg urządzenia to 1200 metrów, ale przy odległości 500 metrów od funkcjonariusza wiązka lasera może mieć ponad metr szerokości.

Zakup nowych urządzeń ma rozwiązać problem z przestarzałymi radarami Iskra-1, produkowanymi w Rosji. Kierowcy bardzo często podważali pomiary dokonywane tym urządzeniem przed sądem. Bardzo często dochodziło do sytuacji, w których urządzenie mierzyło prędkość stojącego samochodu. Poza tym policjant nigdy nie miał pewności, co do tego, który z pojazdów został zmierzony.
Tematy w artykule: radary laser

Podobne wiadomości:

Dziś europejski dzień kontroli prędkości

Dziś europejski dzień kontroli prędkości

Aktualności 2015-04-16

Nie dajemy się fotoradarom

Nie dajemy się fotoradarom

Aktualności 2013-10-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.