mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Policja już zatrzymuje prawa jazdy

Policja już zatrzymuje prawa jazdy

Pomysł, by zatrzymywać prawa jazdy natychmiast tym kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość aż o ponad 50 km/h, nie jest specjalnie nowym rozwiązaniem. Polska policja już zatrzymuje prawa jazdy za "rażące łamanie przepisów ruchu drogowego".

Policja już zatrzymuje prawa jazdy
Od początku tego roku w szczególnie niebezpiecznych sytuacjach drogowych policjanci zatrzymują prawa jazdy kierowcom i kierują sprawy do sądów. To efekt zalecenia Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego z lutego br. I nie chodzi tu wyłącznie o przyłapanie kierowcy na jeździe pod wpływem alkoholu. Dotyczy to też wykroczeń szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia i życia innych użytkowników dróg - np. o przekroczenie przynajmniej dwukrotnie dozwolonej prędkości w pobliżu szkół, przejść dla pieszych; wyprzedzanie na "pasach", na czerwonym świetle czy np. wyprzedzania "na trzeciego" – każdorazowo jednak pod warunkiem, że istnieje realne zagrożenie dla innych.

Zgodnie z zapisami kodeksu wykroczeń policjant może zatrzymać prawo jazdy i wystąpić do sądu z wnioskiem o ukaranie kierowcy zakazem prowadzenie pojazdu na co najmniej kilka miesięcy.

Nowe zalecenie ma wspomóc system karania kierowców w naszym kraju. Polska wciąż jest bowiem państwem, gdzie mandaty za wykroczenia drogowe należą do najniższych w Europie. W przypadku najpoważniejszego wykroczenia drogowego policjant może wystawić mandat w wysokości do 500 zł (maksymalnie suma za kilka wykroczeń nie może przekroczyć 1000 zł).


Z możliwości odbierania prawa jazdy za rażące łamanie przepisów drogowych policjanci korzystali też w latach ubiegłych. W 2012 r. odebrali ich 727, w 2013 r. - 768. Tymczasem tylko w kwietniu bieżącego roku – odebrali ich 541, a w pierwszym tygodniu maja – 244.

Zatrzymywanie prawa jazdy w chwilę po popełnieniu wykroczenia przynosi już pierwsze efekty. Kierowca, nawet jeśli sąd ostatecznie nie przychyli się do wniosku policji, jest ukarany, bo traci prawo jazdy od razu i musi czekać na orzeczenie sądu. Sprawy te często kończą się przynajmniej kilkumiesięcznymi zakazami prowadzenia pojazdów.

- Konsekwencją rażącego i umyślnego naruszenia przepisów ruchu prawa drogowego, które skutkuje realnym i bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia, musi być właściwa, prawno-karna reakcja ze strony policji. Tak, aby ta kara była współmierna do stopnia społecznej szkodliwości czynu - powiedział komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński.

Surowsze karanie piratów drogowych ma odzwierciedlenie w zmniejszającej się liczbie wypadków, osób zabitych i rannych na drogach. Przykładowo tylko w pierwszych dniach maja (do 13 maja) doszło do mniejszej o ok. 100 liczby wypadków niż rok temu, zginęło też mniej – o 50  osób, zmniejszyła się liczba rannych – o ok. 150.

Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami, w myśli której kierowca, który przekroczyłby dozwoloną prędkość o 50 km/h, traciłby prawo jazdy i byłby kierowany na powtórny egzamin. Zgodnie z danymi policji to właśnie nadmierna prędkość i brawura są najczęstszymi przyczynami wypadków.
Tematy w artykule: policja prawo jazdy mandaty

Podobne wiadomości:

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Aktualności 2017-06-19

Policja kupiła nieoznakowane motocykle z wideorejestratorami

Policja kupiła nieoznakowane motocykle z...

Aktualności 2017-06-13

Komentuj:

Wieszal 2014-05-27

Nie tylko immunitety ale zabrać większość przywilejów. Jedynym przywilejem jaki bym zostawił to zarobki na poziomie takim jaki mają ale za wszystkie inne niech płacą.

Citro829 2014-05-26

~sz-fabia Niestety nasi ministrowie są jak święte krowy. Powinno się im zabrać immunitety to może by coś zrozumieli i zachowywali się jak zwykli ludzie...

Zbyszelski 2014-05-26

Bo u nas aby otworzyć palantom oczy musi zdarzyć się tragedia, co gorsza winien będzie kierowca, za którego poniekąd odpowiada Tusk.

~sz-fabia 2014-05-22

..potepiam piratów, ale nie tych co przekrocza podwójna ciagła, które jest od Helu do Cieszyna. jednak zrozumiec nie moge, dlaczego tusk z borowikami jadac 150km/h w terenie zabudowanym nie stanowi zagrożenia. Prosze ministra o wykładnie prawna!!!!

~kierowca 2014-05-22

jak wszystko porównujemy do UE, to powinniśmy tez zarabiać tak jak w UE.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Największy SUV czeskiego producenta został niedawno rozbity przez organizację Euro NCAP. Model Kodiaq został nagrodzony maksymalną notą pięciu gwiazdek. To już siódmy model Skody, który otrzymał taką ocenę.