mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Policja już zatrzymuje prawa jazdy

Policja już zatrzymuje prawa jazdy

Pomysł, by zatrzymywać prawa jazdy natychmiast tym kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość aż o ponad 50 km/h, nie jest specjalnie nowym rozwiązaniem. Polska policja już zatrzymuje prawa jazdy za "rażące łamanie przepisów ruchu drogowego".

Policja już zatrzymuje prawa jazdy
Od początku tego roku w szczególnie niebezpiecznych sytuacjach drogowych policjanci zatrzymują prawa jazdy kierowcom i kierują sprawy do sądów. To efekt zalecenia Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego z lutego br. I nie chodzi tu wyłącznie o przyłapanie kierowcy na jeździe pod wpływem alkoholu. Dotyczy to też wykroczeń szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia i życia innych użytkowników dróg - np. o przekroczenie przynajmniej dwukrotnie dozwolonej prędkości w pobliżu szkół, przejść dla pieszych; wyprzedzanie na "pasach", na czerwonym świetle czy np. wyprzedzania "na trzeciego" – każdorazowo jednak pod warunkiem, że istnieje realne zagrożenie dla innych.

Zgodnie z zapisami kodeksu wykroczeń policjant może zatrzymać prawo jazdy i wystąpić do sądu z wnioskiem o ukaranie kierowcy zakazem prowadzenie pojazdu na co najmniej kilka miesięcy.

Nowe zalecenie ma wspomóc system karania kierowców w naszym kraju. Polska wciąż jest bowiem państwem, gdzie mandaty za wykroczenia drogowe należą do najniższych w Europie. W przypadku najpoważniejszego wykroczenia drogowego policjant może wystawić mandat w wysokości do 500 zł (maksymalnie suma za kilka wykroczeń nie może przekroczyć 1000 zł).


Z możliwości odbierania prawa jazdy za rażące łamanie przepisów drogowych policjanci korzystali też w latach ubiegłych. W 2012 r. odebrali ich 727, w 2013 r. - 768. Tymczasem tylko w kwietniu bieżącego roku – odebrali ich 541, a w pierwszym tygodniu maja – 244.

Zatrzymywanie prawa jazdy w chwilę po popełnieniu wykroczenia przynosi już pierwsze efekty. Kierowca, nawet jeśli sąd ostatecznie nie przychyli się do wniosku policji, jest ukarany, bo traci prawo jazdy od razu i musi czekać na orzeczenie sądu. Sprawy te często kończą się przynajmniej kilkumiesięcznymi zakazami prowadzenia pojazdów.

- Konsekwencją rażącego i umyślnego naruszenia przepisów ruchu prawa drogowego, które skutkuje realnym i bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia, musi być właściwa, prawno-karna reakcja ze strony policji. Tak, aby ta kara była współmierna do stopnia społecznej szkodliwości czynu - powiedział komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński.

Surowsze karanie piratów drogowych ma odzwierciedlenie w zmniejszającej się liczbie wypadków, osób zabitych i rannych na drogach. Przykładowo tylko w pierwszych dniach maja (do 13 maja) doszło do mniejszej o ok. 100 liczby wypadków niż rok temu, zginęło też mniej – o 50  osób, zmniejszyła się liczba rannych – o ok. 150.

Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami, w myśli której kierowca, który przekroczyłby dozwoloną prędkość o 50 km/h, traciłby prawo jazdy i byłby kierowany na powtórny egzamin. Zgodnie z danymi policji to właśnie nadmierna prędkość i brawura są najczęstszymi przyczynami wypadków.
Tematy w artykule: policja prawo jazdy mandaty

Podobne wiadomości:

Kategoria B pozwoli prowadzić motocykl. Nie...

auto motor i sport 0000-00-00

Dziś posłowie przegłosowali zmiany do ustawy o kierujących pojazdami zaproponowane przez Senat. Zgodnie z nimi prawo jazdy kategorii B pozwoli prowadzić najsłabsze motocykle.

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Komentuj:

Wieszal 2014-05-27

Nie tylko immunitety ale zabrać większość przywilejów. Jedynym przywilejem jaki bym zostawił to zarobki na poziomie takim jaki mają ale za wszystkie inne niech płacą.

Citro829 2014-05-26

~sz-fabia Niestety nasi ministrowie są jak święte krowy. Powinno się im zabrać immunitety to może by coś zrozumieli i zachowywali się jak zwykli ludzie...

Zbyszelski 2014-05-26

Bo u nas aby otworzyć palantom oczy musi zdarzyć się tragedia, co gorsza winien będzie kierowca, za którego poniekąd odpowiada Tusk.

~sz-fabia 2014-05-22

..potepiam piratów, ale nie tych co przekrocza podwójna ciagła, które jest od Helu do Cieszyna. jednak zrozumiec nie moge, dlaczego tusk z borowikami jadac 150km/h w terenie zabudowanym nie stanowi zagrożenia. Prosze ministra o wykładnie prawna!!!!

~kierowca 2014-05-22

jak wszystko porównujemy do UE, to powinniśmy tez zarabiać tak jak w UE.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.