mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Policja skutecznie zwalcza złodziei samochodów

Policja skutecznie zwalcza złodziei samochodów

Kradzieże samochodów jeszcze na początku XXI wieku były prawdziwą plagą na naszych drogach. Dziś ta kategoria przestępstw odznacza się największym procentowym spadkiem liczby odnotowanych zdarzeń.

Policja skutecznie zwalcza złodziei samochodów
Jeszcze w 2000 roku w całym kraju skradziono ponad 70 tysięcy samochodów. Z roku na rok ta liczba była coraz niższa i na koniec ubiegłego roku wyniosła niecałe 15,5 tysiąca skradzionych aut, co oznacza spadek o 765 aut (4,7 proc.) w stosunku do 2012 roku. Dla lepszego zobrazowania niech służą jeszcze inne liczby. W 1999 roku każdego dnia w Polsce ginęło średnio blisko 200 pojazdów, w 2003 roku 150, obecnie już tylko nieco ponad 40.

Bieżący rok wydaje się być kolejnym, w którym powyższa tendencja się utrzyma. W pierwszych czterech miesiącach roku policja uzyskała zgłoszenia o 4.261 przypadkach kradzieży aut, czyli o 11,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Policja chwali się również lepszymi wynikami w ściganiu złodziei samochodowych. Skuteczność działania policji kształtuje się dziś na poziomie 24 proc., podczas gdy w 2003 roku wynosiła zaledwie 8,8 proc. To największy spadek jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie kategorie przestępstw, które popełniono w naszym kraju.

Polska na tle innych państw unijnych może się obecnie pochwalić nie tylko bardzo szybkim tempem spadku kradzieży samochodów, ale również... najmniejszym zagrożeniem tego typu przestępstwem. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników, w tym skuteczne działania policji, prowadzone systematycznie już od kilkunastu lat.

We wszystkich komendach wojewódzkich powołano do życia wyspecjalizowane komórki do walki z przestępczością samochodową, które koncentrowały się na rozbijaniu całych grup przestępczych, a nie tylko na łapaniu pojedynczych złodziei. Złodziej – zatrzymany za kradzież pojazdu - nie idzie do więzienia na kilka miesięcy, jak to było kiedyś, ale na kilka lat – za kradzież i działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. W 2013 roku zarzuty za kradzieże samochodów w całym kraju usłyszało 1.550 podejrzanych, w tym 77 nieletnich. Konsekwencją likwidacji w ubiegłych latach całych grup przestępczych było także orzekanie przez polskie sądy surowych kar dla przestępców. Ukrócono także proceder oszustw ubezpieczeniowych, czyli fikcyjnych zgłoszeń kradzieży auta, wcześniej rozebranego i sprzedanego na części.

Wyzwaniem dla polskiej policji było jeszcze otwarcie granic po wejściu Polski do strefy Schengen. Wielu wróżyło, że to spowoduje kolejną lawinę kradzieży aut. Tak się jednak nie stało. Za to współpraca z policjami w innych krajach powoduje, że coraz częściej auta kradzione w Polsce są odzyskiwane w innych krajach strefy Schengen i na odwrót.

Podobne wiadomości:

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Komentuj:

~olik 2014-05-16

Sie policja pochwalila

~bzdury 2014-05-16

a co mają kraść?? ten szrot co to sprowadzają Polacy do kraju?

~don corleone 2014-05-15

buahahhaa jak zwalcza skutecznie, jak po prostu złodzieje samochodowi wyemigrowali tam, gdzie są konkretne fury do kradzenia

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.