mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polonez 2015, czyli co by było, gdyby...

Polonez 2015, czyli co by było, gdyby...

Produkcja aut zagranicznych marek, pojazdów użytkowych czy części motoryzacyjnych, tym stoi dzisiejsza polska motoryzacja. Niestety, nie posiadamy rodzimej marki samochodowej. Nasze marzenia o reaktywacji którejś z nich podsycają co jakiś czas projektanci, tworząc wizualizacje współczesnych wersji znanych aut. Dziś mamy jednak Wigilię, może więc niektóre świąteczne życzenia się spełnią.

Polonez 2015, czyli co by było, gdyby...
Rozmawiając dziś o motoryzacji z zazdrością spoglądamy na naszych południowych sąsiadów, nie mówiąc już o tych zza Odry. W końcu auta czeskiej marki sprzedają się u nas niczym ciepłe bułeczki, a kolejne modele stają się rynkowymi bestsellerami. Czy my tak nie mogliśmy - można by zapytać. W końcu po naszych drogach jeździły jeszcze nie tak dawno temu Polonezy i polskie Fiaty, a nieco wcześniej Syreny czy Warszawy. I nieważne, że w większości przypadków były to produkcje na zagranicznych licencjach. Polacy utożsamiali się z tymi autami. Nie czas i miejsce na to, by rozstrząsać teraz powody takiego stanu rzeczy, że to Czesi mają swoją, świetnie prosperującą markę, a my musimy zadowolić się obcymi produkcjami.Dziś teoretycznie pozostają nam jeszcze Ople z Gliwic bądź Fiaty z Tych, ale to nie to samo, tym bardziej, że i tak większość tych aut trafia na eksport. Nadzieję na to, że kiedyś będziemy mieć ponownie polską markę samochodową, podtrzymują w nas polscy projektanci, którzy tworzą współczesne wersje produkowanych kiedyś nad Wisłą modeli.Jednym z takich projektantów jest Paweł Zarecki, którzy stworzył współczesną wersję Poloneza. Nie jest to pierwsze samochodowe dzieło tego 22-letniego, polskiego projektanta, spod którego pióra wyszło wcześniej kilka projektów modeli Alfy Romeo. Teraz wziął się za Poloneza i trzeba przyznać, że końcowy efekt jest bardzo ciekawy. Widać wprawdzie pewne podobieństwa do konstrukcji czeskich bądź niemieckich projektantów, ale to akurat nie musi być zarzut. Polonez AD 2015 mógłby dziś z powodzeniem konkurować z Octavią, Superbem czy Passatem. Mógłby, jednak najprawdopodobniej pozostanie jedynie w sferze marzeń i przedstawionych wizualizacji.

Podobne wiadomości:

Twórca Golfa i Poloneza na emeryturze - galeria dzieł Giorgetto Giugiaro

Twórca Golfa i Poloneza na emeryturze -...

Aktualności 2015-07-06

Nagrody Red Dot - stylowe auta docenione

Nagrody Red Dot - stylowe auta docenione

Aktualności 2015-03-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia jest najchętniej kupowanym modelem w Polsce. Teraz do jej oferty dołącza wersja napędzana silnikiem 1.5 TSI.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic