Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polscy inżynierowie w TRW

Polscy inżynierowie w TRW

Amerykańska firma TRW produkująca w Częstochowie poduszki powietrzne i systemy bezpieczeństwa zamierza otworzyć centrum badawcze, w którym docelowo pracę znajdzie około 250 inżynierów.

Polscy inżynierowie w TRW

TRW to światowy producent samochodowych systemów bezpieczeństwa, którego obroty w 2004 r. wyniosły 12 mld USD. Łącznie organizacja TRW zatrudnia około 61 tys. osób w 200 placówkach na całym świecie. Amerykańska grupa TRW swoje produkty dostarcza do ponad 40 światowych koncernów motoryzacyjnych, co oznacza, że komponenty produkowane w zakładach produkcyjnych TRW można znaleźć w samochodach 250 marek. Główne produkty wytwarzane przez koncern to: poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, systemy ABS itp.

W Polsce firma TRW pojawiła się w 1990 roku. W swoich dwóch częstochowskich zakładach zatrudnia 3300 osób i jest jednym z największych pracodawców w regionie. Zakłady produkcyjne w Częstochowie specjalizują się w produkcji poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, kurtyn powietrznych i zamków pirotechnicznych do pasów. Częstochowskie produkty dostarczane są do większości marek samochodów na świecie o czym świadczy prawie 85% udział eksportu w przychodach ze sprzedaży.

Planowana inwestycja wiąże się z wydatkowaniem 6 mln USD do 2008 roku i pozwoli na zorganizowanie światowego Centrum Inżynieryjnego Samochodowych Systemów Bezpieczeństwa. Powstałe centrum byłoby ośrodkiem badań, analiz i projektów dla wszystkich zakładów TRW  na świecie zasilając grono pięciu ośrodków inżynieryjnych tego koncernu działających w USA, Niemczech i Szwajcarii.

W pierwszym roku działalności placówka badawcza zatrudni około 100 inżynierów a docelowo w 2008 r. cała załoga ma liczyć 250 osób. Najprawdopodobniej pracę znajdą absolwenci Politechniki Częstochowskiej, z którą Zakład Produkcji Poduszek Powietrznych - TRW Polska podpisał porozumienie o współpracy dotyczące kształcenia inżynierów m.in. pod kątem potrzeb centrum badawczego TRW. Również zlokalizowane w sąsiedztwie uczelnie Politechniki Śląskiej, Wrocławskiej czy Akademii Górniczo-Hutniczej mogą stanowić bogaty potencjał kadry inżynierskiej.

Warto dodać, że zielonym światłem dla amerykańskiej inwestycji jest pozytywna opinia resortu finansów, która daje prawną możliwość  przejęcia, znajdującego się w sąsiedztwie fabryki, budynku I Urzędu Skarbowego w Częstochowie. Doskonała lokalizacja obiektu pozwoliłaby po adaptacji na wykorzystanie go do potrzeb centrum.

Planowana inwestycja amerykańskiego koncernu jest kolejnym przykładem przenoszenia działalności do krajów o niższych kosztach pracy przy jednoczesnym wysokim standardzie badań i wytwarzania. Jako pierwszy swoje Centrum Techniczne ulokował w Krakowie koncern Delphi - światowy dostawca rozwiązań elektronicznych i technologii systemowych dla motoryzacji. Funkcjonująca od lipca 2000 roku placówka zatrudnia 500 osób i stale prowadzi rekrutację inżynierów. Również amerykański producent alternatorów i rozruszników Remy Automotive wybuduje we Wrocławiu nowoczesne Centrum Technologiczne i zatrudni kilkudziesięciu inżynierów.

Inwestycje światowych koncernów w centra badawczo - techniczne w naszym kraju to ogromna szansa dla polskich naukowców i absolwentów uczelni technicznych. Pozwalają one na transfer nowych technologii do Polski oraz wiążą się z wkładem polskich naukowców  w opracowywanie światowych rozwiązań w dziedzinie motoryzacji.


 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota na targach Paryż Motor Show
Toyota na targach Paryż Motor Show
Toyota szykuje trzy premiery na zbliżające się targi motoryzacyjne Paryż Motor Show. Na stoisku japońskiego producenta najważniejszym modelem będzie nowy crossover C-HR. Poza tym zobaczymy hybrydę plug-in oraz koncepcyjne auto z napędem wodorowym.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj