mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polscy kierowcy jeżdżą nieco wolniej

Polscy kierowcy jeżdżą nieco wolniej

Jak wynika z przeprowadzonego badania, w ubiegłym roku polscy kierowcy wyraźnie zwolnili. Najczęściej dozwolona prędkość jest przekraczana na dwujezdniowych drogach na obszarze zabudowanym oraz w mniejszych miejscowościach.

Polscy kierowcy jeżdżą nieco wolniej
Przeprowadzone w 2014 roku na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego badania przez Instytut Transportu Samochodowego przy współpracy firmy Heller Consult są pierwszymi badaniami zrealizowanymi na tak dużą skalę. Pomiary zostały wykonane w punktach i objęły łącznie ok. 900 tys. samochodów. Zmierzono nie tylko prędkość poruszających się po naszych drogach pojazdów, ale również odstępy między autami.

Okazało się, że 57 proc. kierowców przekracza dozwoloną prędkość. To sporo, ale widać wyraźną poprawę w stosunku do lat wcześniejszych. Najczęściej do przekroczenia prędkości dochodzi w terenie zabudowanym na ulicach dwujezdniowych (72 proc.) oraz w mniejszych miejscowościach, na drogach krajowych i wojewódzkich (71 proc.). Poza terenem zabudowanym na autostradach i drogach ekspresowych prędkość przekraczamy już nieco rzadziej - na poziomie 50 proc., w przeciwieństwie do dróg powiatowych, gdzie limitów prędkości nie uznaje 15 proc. badanych. Najszybciej jeździmy na autostradach - średnia prędkość to 125 km/godz., oraz na drogach ekspresowych - 111 km/godz.

- Obserwujemy pozytywne zmiany w zachowaniu kierowców, w tym także w zakresie przestrzegania obowiązujących limitów prędkości. Wynika to w dużej mierze z rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowej, intensyfikacji działań służb w obszarze nadzoru, podjęcia szeregu inicjatyw w zakresie edukacji mających na celu uświadomienie kierowcom zagrożeń wynikających z nadmiernej prędkości czy usprawniania systemu ratownictwa. Należy pamiętać jednak, że tylko jednoczesne prowadzenie działań we wszystkich tych obszarach, może przyczynić się do poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego na polskich drogach - mówi Agata Foks, Sekretarz KRBRD.

Jazda z dużą prędkością jest niebezpieczna nie tylko dla kierowcy i jego pasażerów, ale także dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Z badań wynika, że Polacy przekraczają prędkość średnio do 10 km/godz. W szczególności w Opolskiem, Lubelskiem, Mazowieckiem i Zachodniopomorskiem. Co czwarty kierowca natomiast dopuszcza łamanie przepisów na autostradach (27 proc.) i drogach ekspresowych (25 proc.).

Na podstawie zebranych danych o prędkości pojazdów wykonano także obliczenia wyznaczające odstępy między autami. Okazało się, że zbyt bliska odległość występuje między samochodami szczególnie na drogach krajowych 21 proc. oraz autostradach 17 proc.

Podobne wiadomości:

Slow driving - nowa moda za kierownicą

Slow driving - nowa moda za kierownicą

Aktualności 2015-08-24

Indeks prędkości opon - wszystko, co musisz wiedzieć

Indeks prędkości opon - wszystko, co musisz...

Opony samochodowe 2015-07-10

Komentuj:

Aska85 2015-04-07

Ja też nie zauważyłam, że my Polacy jeźdźimy wolniej. Ale teraz jak są takie kary za szybką jazdę może w końcu zwolnią.

e-Wycieraczki_pl 2015-03-24

Ja jakoś nie odczułem aby kierowcy w Polsce jeździli wolniej,wręcz przeciwnie. Wystarczy zobaczyć do ilu potrąceń dochodzi rocznie na przejsciu dla pieszych,to da nam pewien obraz. e-Wycieraczki.pl

~jorguś 2015-03-17

więcej autostrad, więcej dróg ekspresowych na których można jeździć nieco szybciej, w efekcie na zwykłych drogach mniej ruchu i stąd ta niższa nieco średnia prędkośc, dlatego nie opieprzać się i budowac kolejne drogi szybkiego ruchu

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.