mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polscy operatorzy na czele europejskich przewozów

Polscy operatorzy na czele europejskich przewozów

Według najnowszego opracowania Eurostat ("Statistics in focus" nr 69/2009), Polska obok Niemiec, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii znajduje się ekstraklasie firm, które zdominowały w 2007 roku rynek transgranicznych przewozów drogowych. Mają w nim blisko 70 proc. udziału.

Polscy operatorzy na czele europejskich przewozów

Potoki w unijnym, międzynarodowym transporcie wzrosły w 2007 r. o 5 proc., przy czym największe wzrosty zanotowali przewoźnicy niemieccy oraz polscy (o 17 proc.). Według danych z raportu Eurostat, firmy niemieckie i francuskie były obecne na 14 spośród 18 głównych rynków transportu wewnątrz unijnego (UE-27).

Potentatami zostają nadal firmy z Holandii i Belgii, które mają dostęp do dużych portów morskich. Jednak przewoźnicy z Polski nie boją się konkurencji – uplasowali się w pierwszej trójce największych operatorów na ośmiu spośród osiemnastu głównych rynkach unijnych. Występowali na nich jako operatorzy transgraniczni, czyli z kraju „trzeciego”, ponieważ największy udział w nich miały firmy z dwu krajów sąsiadów.

Dla porównania, w relacjach niemiecko-holenderskich przewoźnicy z obu tych krajów mieli 33,6 proc. udziału w rynku, operatorzy z wszystkich krajów „trzecich” - 61,3 proc., natomiast polscy – 5,1 proc. Na rynku niemiecko-francuskim narodowi operatorzy mieli 61,8 proc. w przewozach towarów pomiędzy swoimi krajami, natomiast polscy – 17,6 proc., a na rynku belgijsko-holenderskim – 4,2 proc. Największy udział nasi przewoźnicy, występując jako kraj „trzeci”, zdobyli w relacjach francusko-brytyjskich – aż 27,5 proc. To rekordowa liczba w krajach unijnych.

Polscy przewoźnicy zdobyli ok.6 proc. udziału w rynku transgranicznych drogowych przewozów międzynarodowych (77,5 mln ton). Większy udział od polskich firm mieli jedynie operatorzy z Niemiec (19 proc.), Hiszpanii i Francji (po 13 proc.), Wielkiej Brytanii (11 proc.) i Włoch (9 proc.).


Podobne wiadomości:

KE bada niemiecką płacę minimalną dla kierowców

KE bada niemiecką płacę minimalną dla...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-21

TUV 2016 - zobacz najmniej awaryjne auta

TUV 2016 - zobacz najmniej awaryjne auta

Aktualności 2015-11-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross