mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polscy operatorzy na czele europejskich przewozów

Polscy operatorzy na czele europejskich przewozów

Według najnowszego opracowania Eurostat ("Statistics in focus" nr 69/2009), Polska obok Niemiec, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii znajduje się ekstraklasie firm, które zdominowały w 2007 roku rynek transgranicznych przewozów drogowych. Mają w nim blisko 70 proc. udziału.

Polscy operatorzy na czele europejskich przewozów

Potoki w unijnym, międzynarodowym transporcie wzrosły w 2007 r. o 5 proc., przy czym największe wzrosty zanotowali przewoźnicy niemieccy oraz polscy (o 17 proc.). Według danych z raportu Eurostat, firmy niemieckie i francuskie były obecne na 14 spośród 18 głównych rynków transportu wewnątrz unijnego (UE-27).

Potentatami zostają nadal firmy z Holandii i Belgii, które mają dostęp do dużych portów morskich. Jednak przewoźnicy z Polski nie boją się konkurencji – uplasowali się w pierwszej trójce największych operatorów na ośmiu spośród osiemnastu głównych rynkach unijnych. Występowali na nich jako operatorzy transgraniczni, czyli z kraju „trzeciego”, ponieważ największy udział w nich miały firmy z dwu krajów sąsiadów.

Dla porównania, w relacjach niemiecko-holenderskich przewoźnicy z obu tych krajów mieli 33,6 proc. udziału w rynku, operatorzy z wszystkich krajów „trzecich” - 61,3 proc., natomiast polscy – 5,1 proc. Na rynku niemiecko-francuskim narodowi operatorzy mieli 61,8 proc. w przewozach towarów pomiędzy swoimi krajami, natomiast polscy – 17,6 proc., a na rynku belgijsko-holenderskim – 4,2 proc. Największy udział nasi przewoźnicy, występując jako kraj „trzeci”, zdobyli w relacjach francusko-brytyjskich – aż 27,5 proc. To rekordowa liczba w krajach unijnych.

Polscy przewoźnicy zdobyli ok.6 proc. udziału w rynku transgranicznych drogowych przewozów międzynarodowych (77,5 mln ton). Większy udział od polskich firm mieli jedynie operatorzy z Niemiec (19 proc.), Hiszpanii i Francji (po 13 proc.), Wielkiej Brytanii (11 proc.) i Włoch (9 proc.).


Podobne wiadomości:

Kupujemy coraz mniej diesli

Kupujemy coraz mniej diesli

Aktualności 2016-04-19

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Aktualności 2016-02-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i
Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i
Polska drogówka się zbroi - flota BMW 330i xDrive trafi pod koniec listopada na ulice. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołania pozostałych oferentów, którzy proponowali takie modele jak Volkswagen Passat czy Skoda Superb.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech