mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polscy przewoźnicy będą łożyć na brytyjskie drogi

Polscy przewoźnicy będą łożyć na brytyjskie drogi

Brytyjski rząd chce opodatkować zagraniczne ciężarówki. Za takim rozwiązaniem opowiadała się 
FTA, brytyjska organizacja branży transportowej. Zdaniem przedstawicieli FTA (Freight Transport Association), zagraniczne pojazdy ciężarowe wywierają znaczny wpływ na drogi w Wielkiej Brytanii, ale nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów.

Polscy przewoźnicy będą łożyć na brytyjskie drogi
Według FTA zarysowała się wyraźna różnica pomiędzy Wielką Brytanią a resztą Europy, gdzie opłaty drogowe pobierane są w większości krajów członkowskich UE. Dysproporcje powiększa fakt, że ciężarówki zagraniczne najczęściej tankują paliwo poza granicami Wielkiej Brytanii, w krajach gdzie obowiązuje dużo niższa akcyza dzięki czemu zyskują znaczną przewagę nad firmami z wysp. Pobieranie opłat drogowych od zagranicznych ciężarówek pomoże wyeliminować nierówności i stworzy warunki dla uczciwej konkurencji.

Według Malcolma Binghama, FTA's Head of Road Network Management Policy, opłaty drogowe powinny być pobierane w równej kwocie od wszystkich ciężarówek, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Jego zdaniem system nie może mieć wpływu na dochody w porównaniu ze stanem obecnym - można to osiągnąć albo przez obniżenie akcyzy na paliwo albo podatku od pojazdów.

- Poza wprowadzeniem uczciwej konkurencji między komercyjnymi użytkownikami dróg, nowy system opłat drogowych LRUC (Lorry Road User Charge) musi tez przynieść wymierne korzyści firmom transportowym. Dochody uzyskane z tego źródła muszą być przeznaczone na utrzymanie i rozwój sieci drogowej. Zyskają na tym zarówno firmy dostawcze, środowisko, mieszkańcy a także wszyscy pozostali użytkownicy dróg – podkreśla Bingham.

Podobne wiadomości:

KE bada niemiecką płacę minimalną dla kierowców

KE bada niemiecką płacę minimalną dla...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-21

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany
Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany
Posłowie PiS mają pomysł na rewolucję w ubezpieczeniach OC. Chcą żeby w przyszłości polisa nie była przypisana do samochodu, ale do kierowcy. Dzięki temu utrata zniżek będzie dotyczyć tylko pojazdu, którym kierowca spowodował, a nie wszystkich posiadanych przez niego aut.