mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska: Co drugi kierowca zmienia opony

Polska: Co drugi kierowca zmienia opony

Ponad połowa Polaków (55%) zwraca uwagę na bezpieczeństwo jazdy, dopasowując odpowiednie opony do pory roku – wynika z badania MotoFinance Track realizowanego przez TNS OBOP. Blisko 2/3 polskich kierowców przy zakupie decyduje się na nowe opony.

Polska: Co drugi kierowca zmienia opony
Ponad połowa polskich kierowców przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku dokonała zmiany opon z zimowych na letnie lub odwrotnie. Znacznie częściej niż w pozostałych grupach opony zmieniają właściciele aut w wieku 6-9 lat (66%). Dla porównania – zmianę opon deklaruje 51% posiadaczy aut najnowszych, w wieku do 2 lat.

Wśród grup społeczno – zawodowych, które najczęściej dokonywały zmiany opon, poza kadrą zarządzającą (73%), znajdują się również rolnicy (70%) oraz prywatni przedsiębiorcy (62%). Polacy najchętniej przechowywaliby zmienione opony we własnym domu lub mieszkaniu (80% respondentów). Co dziesiąty Polak (10%) wyraża chęć pozostawiania opon w miejscu ich wymiany. Najbardziej zainteresowani taką usługą (około 30% wskazań) są respondenci w wieku 40-49 lat z dużych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców).

Polacy starają się użytkować opony jak najdłużej – dwie trzecie badanych (66%) użytkuje je 3 sezony lub więcej. Prawdopodobnie wiąże się to z faktem, że prawie 70% respondentów przy zakupie wybiera opony fabrycznie nowe, zarówno w przypadku opon letnich, jak i zimowych.

„Wyniki badania nastrajają umiarkowanym optymizmem. Większość Polaków po pierwsze dostosowuje typ opony do pory roku (55%), po drugie kupuje opony nowe (70%). Można dyskutować, czy obserwowane wskaźniki procentowe są wystarczająco wysokie dla bezpieczeństwa na drogach. Wydaje się jednak, że obecna sytuacja jest zadawalająca, biorąc pod uwagę średni wiek parku samochodowego w Polsce, a także stanowi dobry punkt wyjścia do poprawy wskaźników w przyszłości” – komentuje wyniki badania Magdalena Sawińska, Lider Sektora Badań Rynku Motoryzacyjnego TNS OBOP.

Podobne wiadomości:

Na białą pogodę - test opon zimowych

auto motor i sport 0000-00-00

Zimówki sezonu 2008/2009. Chociaż przychodzi co roku, co roku zaskakuje - zima. Na jakich oponach najlepiej stawić jej czoło? W wielkim porównaniu produkty dziesięciu marek, o rozmiarze 225/55 16 H.

Test opon zimowych 2015 w nowym numerze auto motor i sport

Test opon zimowych 2015 w nowym numerze auto...

Aktualności 2015-10-24

Komentuj:

~Adrian 2008-09-12

Nie popadał bym w "hurraoptymizm". Jest spora grupa kierowców, która zapomina, że po minionym sezonie zimowym zmieniamy opony na drugi letni komplet - efekt taki, że w letnie upalne dni wciąż widzę pojazdy "ubrane" w opony z oznaczeniem "M+S". Wg mnie za takie "kwiatki" powinny być odbierane dowody rejestracyjne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.