mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska: Co drugi kierowca zmienia opony

Polska: Co drugi kierowca zmienia opony

Ponad połowa Polaków (55%) zwraca uwagę na bezpieczeństwo jazdy, dopasowując odpowiednie opony do pory roku – wynika z badania MotoFinance Track realizowanego przez TNS OBOP. Blisko 2/3 polskich kierowców przy zakupie decyduje się na nowe opony.

Polska: Co drugi kierowca zmienia opony
Ponad połowa polskich kierowców przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku dokonała zmiany opon z zimowych na letnie lub odwrotnie. Znacznie częściej niż w pozostałych grupach opony zmieniają właściciele aut w wieku 6-9 lat (66%). Dla porównania – zmianę opon deklaruje 51% posiadaczy aut najnowszych, w wieku do 2 lat.

Wśród grup społeczno – zawodowych, które najczęściej dokonywały zmiany opon, poza kadrą zarządzającą (73%), znajdują się również rolnicy (70%) oraz prywatni przedsiębiorcy (62%). Polacy najchętniej przechowywaliby zmienione opony we własnym domu lub mieszkaniu (80% respondentów). Co dziesiąty Polak (10%) wyraża chęć pozostawiania opon w miejscu ich wymiany. Najbardziej zainteresowani taką usługą (około 30% wskazań) są respondenci w wieku 40-49 lat z dużych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców).

Polacy starają się użytkować opony jak najdłużej – dwie trzecie badanych (66%) użytkuje je 3 sezony lub więcej. Prawdopodobnie wiąże się to z faktem, że prawie 70% respondentów przy zakupie wybiera opony fabrycznie nowe, zarówno w przypadku opon letnich, jak i zimowych.

„Wyniki badania nastrajają umiarkowanym optymizmem. Większość Polaków po pierwsze dostosowuje typ opony do pory roku (55%), po drugie kupuje opony nowe (70%). Można dyskutować, czy obserwowane wskaźniki procentowe są wystarczająco wysokie dla bezpieczeństwa na drogach. Wydaje się jednak, że obecna sytuacja jest zadawalająca, biorąc pod uwagę średni wiek parku samochodowego w Polsce, a także stanowi dobry punkt wyjścia do poprawy wskaźników w przyszłości” – komentuje wyniki badania Magdalena Sawińska, Lider Sektora Badań Rynku Motoryzacyjnego TNS OBOP.

Podobne wiadomości:

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów...

Technika 2016-03-15

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Aktualności 2016-04-05

Komentuj:

~Adrian 2008-09-12

Nie popadał bym w "hurraoptymizm". Jest spora grupa kierowców, która zapomina, że po minionym sezonie zimowym zmieniamy opony na drugi letni komplet - efekt taki, że w letnie upalne dni wciąż widzę pojazdy "ubrane" w opony z oznaczeniem "M+S". Wg mnie za takie "kwiatki" powinny być odbierane dowody rejestracyjne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.