mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska ? Rosja: spór o limity trwa

Polska ? Rosja: spór o limity trwa

Rozmowy władz polskich z rosyjskimi na temat limitów na przewóz towarów ciężarówkami przez granicę trwają – niewiele jednak z nich wynika. Na rozwiązanie patowej sytuacji nadal czekają coraz bardziej zdesperowani przewoźnicy czytamy w Gazecie Wyborczej.

Polska ? Rosja: spór o limity trwa
Z ubiegłotygodniowych rozmów wiceministra infrastruktury Tadeusza Jarmuziewicza z rosyjskim wiceministrem transportu Jewgienijem Moskwiczowem nie wynikło nic. Obie strony sporu nie są w stanie porozumieć się w kwestii ilość pozwoleń na wjazd do Rosji. W sierpniu ubiegłego roku obie strony ustaliły, że dadzą sobie na ten rok po 190 tys. zezwoleń. 30 tys. zezwoleń przyznanych Polakom dotyczyło naszych tirów przywożących do Rosji towary z krajów trzecich. Niestety w grudniu 2008 r. Rosjanie obcięli limity do 40 tys., nie wyjaśniając przy tym, czy to na cały rok, czy też tylko na kwartał. Warszawa odpowiedziała Moskwie dokładnie tym samym. Na szczycie trwa wojna a polscy przedsiębiorcy załamują ręce. Coraz większa liczba przedsiębiorców, których samochody stoją na parkingach zamiast wozić towary na wschód boi się bankructwa. W najgorszej sytuacji są firmy ze ściany wschodniej, którzy nastawili się na przewozy na Wschód.

- Z 4,5 tys. przedsiębiorstw skupionych w Zrzeszeniu Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, niemal wszyscy jeżdżą na Wschód. Przez brak zezwoleń wiele firm już straciło wieloletnie kontrakty na przewozy. Od negocjacji ze stroną rosyjską zależy los tysięcy przedsiębiorstw - mówi w artykule Anna Wrona, rzeczniczka ZMPD.

Andrzej Bogdanowicz z polskiego Ministerstwa Infrastruktury sugeruje, że kością niezgody są przyznane Polakom zezwolenia na przywóz towarów z krajów trzecich. Jego zdaniem Rosjanie od lat starają się oddać ten rynek usług przewozowych swoimi firmom.

Po tym jak rozmowy wiceministrów nie przyniosły rezultatów ustalono, że teraz do negocjacji przystąpią przedstawiciele firm przewozowych z obu krajów. Jednak, jak twierdzi ZMPD, stanowisko przedsiębiorców w tej sprawie jest jasne - chcą rozwiązania problemów z zezwoleniami. A do tego są potrzebne decyzje po stronie władz rosyjskich czytamy w dzienniku.
Tematy w artykule: przejścia graniczne Rosja

Podobne wiadomości:

Hologramy w walce o miejsca dla niepełnosprawnych

Hologramy w walce o miejsca dla...

Aktualności 2015-05-08

Ford inwestuje w Rosji

Ford inwestuje w Rosji

Aktualności 2015-04-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.