mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska atrakcyjna dla inwestorów

Polska atrakcyjna dla inwestorów

95 proc. inwestorów zagranicznych zainwestowałoby ponownie w Polsce. Tak wynika z raportu Polsko-Niemeckiej Izby Handlowej.

Polska atrakcyjna dla inwestorów
Zdecydowana większość firm z kapitałem zagranicznym, które zainwestowały w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (81%) potwierdza słuszność dokonanego wyboru lokalizacyjneo. Polska jest absolutnym liderem tego rankingu: 95% respondentów ulokowałoby tu ponownie swoje inwestycje. Po Polsce, którą ponownie wybrałoby 95 proc. działających w tym kraju ankietowanych firm zagranicznych, na kolejnych miejscach znalazły się : Słowacja i Rumunia (89 proc. odpowiedzi pozytywnych), Czechy (85 proc.), Węgry (71 proc.) i Bułgaria (65 proc.).

Ponad 1300 firm - inwestorów zagranicznych w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w przeważającej części przedsiębiorców z kapitałem niemieckim, wzięło udział w badaniu atrakcyjności inwestycyjnej i koniunktury regionu EŚW. Badanie zostało przeprowadzone w lutym i marcu 2012 r. przez 16 bilateralnych niemieckich izb przemysłowo-handlowych (AHK), działających od Bałtyku po Morze Czarne.

W sumarycznym rankingu atrakcyjności inwestycyjnej 15 krajów EŚW, konstruowanym na zasadzie ocen punktowych, Polska zajmuje 2. pozycję po Czechach i przed Słowacją. Pozycję tę utrzymuje od 2010 r. Jednocześnie z roku na rok jej dystans w punktacji do lidera grupy zmniejsza się. W bieżącym roku uzyskała 4 z możliwych maksymalnie 6 pkt. Czechy uzyskały 4,05 pkt., Słowacja 3,82 pkt. Na dalszych miejscach znalazły się Estonia, Słowenia i Chorwacja.

Atrakcyjność inwestycyjną krajów EŚW inwestorzy oceniali poprzez pryzmat 22 czynników. Najwyżej punktowane czynniki przemawiające „za” inwestowaniem w krajach EŚW to członkostwo danego kraju w UE oraz jakość kadr, w tym: kwalifikacje pracowników, ich zaangażowanie w pracę i produktywność. Inwestorzy ankietowani w Polsce wskazali dodatkowo na stabilność polityczną kraju, jako ważną zachętę do inwestowania. Najgorsze oceny dla regionu EŚW przypadły  za: niską efektywność w zwalczaniu korupcji i przestępczości, małą przejrzystość przetargów publicznych, niestabilność prawa, nieprzewidywalność polityki gospodarczej i słaby dostęp do finansowania ze środków publicznych i unijnych. Tu wyniki badania regionalnego nie pokryły się jednak z wynikami dla Polski. Inwestorzy zagraniczni w Polsce w 2012 r. najbardziej narzekali bowiem na wysokość podatków i nieefektywność administracji podatkowej.

Podobne wiadomości:

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę motoryzacyjną w Polsce

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę...

Aktualności 2015-05-27

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando