mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska atrakcyjna dla inwestorów

Polska atrakcyjna dla inwestorów

Polska zajmuje 7 miejsce na świecie pod względem atrakcyjności dla zagranicznych inwestorów. Jednocześnie Polska jest drugim najbardziej popularnym na świecie krajem do inwestycji w produkcję przemysłową – wynika z badania „Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2007” przeprowadzonego prymy Ernst & Young.

Prym w rankingu wiodą Chiny oraz Stany Zjednoczone, a wśród krajów europejskich Niemcy oraz Wielka Brytania. Polska jest niekwestionowanym liderem wśród krajów Europy Środkowej i Wschodniej. „Polska cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony inwestorów zagranicznych, a największym wyzwaniem jest przyciąganie inwestycji zaawansowanych technologicznie” - powiedział Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), Paweł Wojciechowski.

Pomimo, że atrakcyjność inwestycyjna naszego regionu spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym, Europa Środkowa i Wschodnia nadal jest wysoko ceniona przez inwestorów, głównie ze względu na warunki umożliwiające wzrost produkcji.

Rodzaje inwestycji zagranicznych

Polska jest drugim najbardziej popularnym na świecie krajem do inwestycji w produkcję przemysłową – wyprzedzają nas jedynie Chiny. Czynnikami wpływającymi na sukces Polski jest położenie geograficzne oraz niskie koszty pracy. Polska jest konkurencyjna także pod względem jakości produkcji i usług.
Wzrasta także pozycja Polski w branży call centres. Światowym liderem w tej dziedzinie nadal pozostają Indie, natomiast Polska awansowała na 5 pozycję (z 7 w roku ubiegłym).

Nowe miejsca pracy

Już drugi rok z rzędu Polska jest liderem pod względem nowych miejsc pracy. W roku 2006 powstało ich 31 115, co jest nieco słabszym wynikiem w porównaniu do roku 2005 (37 745), niemniej jednak nadal wyprzedzamy pod tym względem wszystkie inne kraje europejskie.
„Osiągnęliśmy sukces w przyciąganiu inwestycji, dzięki którym powstaje wiele miejsc pracy, teraz czas na innowacyjność, polegającą nie tylko na stosowaniu nowoczesnych rozwiązań, ale na stworzeniu warunków do inwestowania w centra badawczo – rozwojowe, gdzie te rozwiązania będą powstawać” – Agnieszka Tałasiewicz, Partner Doradztwa Podatkowego Ernst & Young.

Przyszłość

Inwestorzy potwierdzają, że chcą kontynuować swoją działalność w Europie, a krajem najchętniej wskazywanym jako miejsce lokowania przyszłych inwestycji, niezmiennie pozostają Niemcy. Polska zajmuje drugą pozycję, podobnie jak przed rokiem.
Ponad 70 procent ankietowanych jest przekonanych o poprawie wizerunku Europy Środkowej, co jest bardzo optymistyczną informacją.

Badanie European Attractiveness Survey 2007

Cykliczne badanie, przeprowadzane co roku przez firmę doradczą Ernst & Young. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 800 osób – przedstawicieli międzynarodowych inwestorów. 53% respondentów pochodziło z Europy, 35% z Ameryki Północnej, a 11% z Azji.

Przeczytaj także:

SSE przyciągają inwestycje (2007-05-30)

Przybywa inwestycji w Polsce (2007-04-25)

Rekordowy eksport motoryzacji w 2006 r.! (2007-03-30)


 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.