mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska eksporterem autobusów

Polska eksporterem autobusów

Ubiegły rok był dobry dla przemysłu motoryzacyjnego. Efekty dało się zauważyć także w przypadku produkcji i eksportu autobusów. W 2007 roku zapadło m.in. kilka decyzji, których skutkiem będą inwestycje koncernów w Polsce.

Polska eksporterem autobusów
W 2007 roku produkcja autobusów w Polsce osiągnęła poziom ponad 3,6 tys. sztuk, czyli 7 procent więcej niż w 2006 r. Cały czas podstawowym motorem produkcji jest rosnący eksport. Polska stała się jednym z największych producentów autobusów w Unii Europejskiej, ponieważ montaż wymaga dużo robocizny, płace są w naszym kraju niższe niż na zachodzie Europy, a jakość pracy stosunkowo wysoka. O sile eksportu w krajowym przemyśle autobusowym świadczy fakt, że w Polsce zainwestowały największe koncerny na europejskim rynku: MAN, Volvo oraz Scania. Poza tym potęgą w produkcji autobusów staje się firma Solaris Bus & Coach. W tym roku również dynamicznie rosnąca sprzedaż autobusów w Polsce przyczyniła się do wzrostu produkcji.

W zeszłym roku koncerny podjęły decyzje, które spowodują rozwój produkcji w Polsce. MAN zdecydował się przenieść montaż autobusów miejskich z zakładów w Saltzgitter do Sadów pod Poznaniem, Volvo w fabryce we Wrocławiu zaczęło montować luksusowy autobus turystyczny Volvo 9900, a Scania w swoich zakładach w Słupsku rozszerzyła produkcję o autobusy piętrowe oraz napędzane etanolem. Scania planuje także budowę nowej fabryki w Redzikowie pod Słupskiem.

Napędem rozwoju fabryk autobusów w Polsce jest eksport, który systematycznie rośnie od 2001 r. W minionym roku z polskich fabryk wysłano do zagranicznych klientów prawie 2,6 tys. autobusów, o 9,2 procent więcej niż w 2006 r. Na krajowym rynku zapanowała natomiast stagnacja. W 2007 r. sprzedano w Polsce 1290 autobusów, o dziewięć sztuk, czyli 0,7 procent mniej niż w 2006 r.

Podobne wiadomości:

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Komentuj:

~zrw 2008-02-21

W tym samym krotkim tekscie autor najpierw pisze o dynamicznie rosnacej sprzedazy autobusow w na rynku krajowym a 2 akapity dalej o spadku sprzedazy autobusow w Polsce. Zapewne korzystal z roznych zrodel na poczatku i na koncu artykulu. Czlowieku zwolnij. Podejrzewam ze za duzo czytasz i zrobil ci sie Mischung w lepetynie.. Poza tym tekst jest O.K.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Słaby wzrok za kierownicą
Słaby wzrok za kierownicą
Podczas prowadzenia auta dobry wzrok to podstawa – ryzyko spowodowania wypadku przez kierowcę o zbyt małej ostrości wzroku jest większe niż u osób, które nie mają wady wzroku.