mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska fabryka Fiata liderem pod względem produkcji aut

Polska fabryka Fiata liderem pod względem produkcji aut

Z tyskiej fabryki Fiata w minionym roku wyjechało łącznie 295.700 samochodów. I choć oznacza to spadek, w porównaniu do 2012 roku, o ponad 15 proc., to wciąż włoski koncern jest nr 1 w produkcji samochodów na polskim rynku.

Polska fabryka Fiata liderem pod względem produkcji aut
Spadek produkcji to efekt zakończenia sprzedaży, a tym samym i produkcji poprzedniej generacji Pandy. Tyska fabryka Fiata wyprodukowała jednak więcej samochodów niż wskazywały na to prognozy z rynków zagranicznych na początku 2013 roku. Pozostałe modele włoskiego koncernu, jakie wytwarzane są w Tychach, zanotowały bowiem wzrosty produkcji, w sumie o 22,1 proc.

W minionym roku w Tychach wyprodukowano najwięcej Fiatów 500 - 174.183 sztuki. Ponadto wytworzono 61.361 egzemplarzy Lancii Ypsilon oraz 8.512 sztuk Abartha 500. W Tychach powstało również nieco ponad 51,6 Fordów Ka.

Wyniki te stawiają Fiat Auto Poland zdecydowanie na pierwszym miejscu wśród producentów samochodów w Polsce. Co ważne, jest to również największa fabryka w Grupie Fiat-Chrysler na europejskim rynku.

W ciągu minionego roku w Fiat Auto Poland dokonała się głęboka transformacja. Proces rozwoju i doskonalenia organizacji pracy doprowadził tyską fabrykę do poziomu jednej z najlepszych w Europie, co potwierdził grudniowy audyt międzynarodowego jury WCM Associaton, w wyniku którego zakład w Tychach otrzymał certyfikat Gold Level wg "World Class Manufacturing", tj. posiadających i stosujących najlepsze i najskuteczniejsze metody zarządzania systemem produkcyjnym w skali światowej. Osiągnięty poziom WCM stawia zakład na pozycji, która pozwala konkurować z najlepszymi na świecie.

Spółka jest jednym z największych pracodawców w regionie zatrudniająca 3.340 pracowników. Fiat Auto Poland jest jednym z największych eksporterów polskiej gospodarki i zdecydowanym liderem eksportu w branży. Wg rankingu "Rzeczpospolitej" - "Lista 2000" spółka plasowała się na trzecim miejscu największych eksporterów polskiej gospodarki (dane za 2012 r.).

Eksport w minionym roku stanowił blisko 99,5 proc. łącznej produkcji fabryki. 242.722 aut trafiło na rynki w sumie 61 krajów świata. Liderem pod tym względem są Włochy, gdzie trafiło ponad 91 tys. aut z Tych. "Polskie" modele są również licznie reprezentowane na drogach Anglii (42,1 tys.), Francji (24,2 tys.) oraz Niemiec (23,3 tys.).

Przypomnijmy, że w rekordowym 2009 roku z fabryki Fiata w Tychach wyjechało w sumie ok. 605 tys. samochodów.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Fiat 500
Fiat 500
Cena podstawowa już od: 44 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: cabrio-2dr. hatchback-3dr.

Podobne wiadomości:

Retro Fiat 500 1957 Edition

auto motor i sport 0000-00-00

Czerpie inspiracje z oryginalnej "pięćsetki" z lat 50-tych - tym retro stylem ma uwieść Amerykanów podczas Los Angeles Motor Show.

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross