Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska fabryka Fiata liderem pod względem produkcji aut

Polska fabryka Fiata liderem pod względem produkcji aut

Z tyskiej fabryki Fiata w minionym roku wyjechało łącznie 295.700 samochodów. I choć oznacza to spadek, w porównaniu do 2012 roku, o ponad 15 proc., to wciąż włoski koncern jest nr 1 w produkcji samochodów na polskim rynku.

Polska fabryka Fiata liderem pod względem produkcji aut
Spadek produkcji to efekt zakończenia sprzedaży, a tym samym i produkcji poprzedniej generacji Pandy. Tyska fabryka Fiata wyprodukowała jednak więcej samochodów niż wskazywały na to prognozy z rynków zagranicznych na początku 2013 roku. Pozostałe modele włoskiego koncernu, jakie wytwarzane są w Tychach, zanotowały bowiem wzrosty produkcji, w sumie o 22,1 proc.

W minionym roku w Tychach wyprodukowano najwięcej Fiatów 500 - 174.183 sztuki. Ponadto wytworzono 61.361 egzemplarzy Lancii Ypsilon oraz 8.512 sztuk Abartha 500. W Tychach powstało również nieco ponad 51,6 Fordów Ka.

Wyniki te stawiają Fiat Auto Poland zdecydowanie na pierwszym miejscu wśród producentów samochodów w Polsce. Co ważne, jest to również największa fabryka w Grupie Fiat-Chrysler na europejskim rynku.

W ciągu minionego roku w Fiat Auto Poland dokonała się głęboka transformacja. Proces rozwoju i doskonalenia organizacji pracy doprowadził tyską fabrykę do poziomu jednej z najlepszych w Europie, co potwierdził grudniowy audyt międzynarodowego jury WCM Associaton, w wyniku którego zakład w Tychach otrzymał certyfikat Gold Level wg "World Class Manufacturing", tj. posiadających i stosujących najlepsze i najskuteczniejsze metody zarządzania systemem produkcyjnym w skali światowej. Osiągnięty poziom WCM stawia zakład na pozycji, która pozwala konkurować z najlepszymi na świecie.

Spółka jest jednym z największych pracodawców w regionie zatrudniająca 3.340 pracowników. Fiat Auto Poland jest jednym z największych eksporterów polskiej gospodarki i zdecydowanym liderem eksportu w branży. Wg rankingu "Rzeczpospolitej" - "Lista 2000" spółka plasowała się na trzecim miejscu największych eksporterów polskiej gospodarki (dane za 2012 r.).

Eksport w minionym roku stanowił blisko 99,5 proc. łącznej produkcji fabryki. 242.722 aut trafiło na rynki w sumie 61 krajów świata. Liderem pod tym względem są Włochy, gdzie trafiło ponad 91 tys. aut z Tych. "Polskie" modele są również licznie reprezentowane na drogach Anglii (42,1 tys.), Francji (24,2 tys.) oraz Niemiec (23,3 tys.).

Przypomnijmy, że w rekordowym 2009 roku z fabryki Fiata w Tychach wyjechało w sumie ok. 605 tys. samochodów.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Lancia Ypsilon
Lancia Ypsilon
Cena podstawowa już od: 46 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Fiat 500
Fiat 500
Cena podstawowa już od: 43 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: cabrio-2dr. hatchback-3dr. van-5dr.

Podobne wiadomości:

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Aktualności 2016-10-13

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Denza 400 - chiński
Denza 400 - chiński "elektryk" od Daimlera
Chiński rynek motoryzacyjny jest bardzo chłonny, co wykorzystują producenci. Na dodatek nie obowiązują tam restrykcyjne normy dotyczące spalania, dlatego jest to idealne miejsce do sprzedawania starszych technologii przez zachodnie koncerny. Takim przykładem jest Denza 400, produkowany przy udziale Daimlera.