mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska i Delphi znowu razem

Polska i Delphi znowu razem

Po 6 miesiącach negocjacji amerykański koncern Delphi zdecydował się na kolejny etap inwestycji w naszym kraju. Dzięki inwestycji światowego koncernu powstanie ponad 260 miejsc pracy dla inżynierów w krakowskim centrum badawczo-rozwojowym.

Polska i Delphi znowu razem

Dzisiaj, tj. 5 października 2005 r., w siedzibie PAIiIZ została podpisana umowa inwestycyjna pomiędzy Ministerstwem Gospodarki i Pracy a amerykańskim koncernem Delphi. Ze strony polskiej umowę podpisał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy - Pan Marcin Kaszuba, ze strony inwestora: Pan Marek Adamiak - Prezes Zarządu Delphi w Polsce oraz Pan Tomasz Miśniakiewicz - Członek Zarządu Delphi.

W nowym centrum badawczo-rozwojowym zatrudnienie znajdzie 264 inżynierów, którzy będą pracować m.in. nad udoskonalaniem systemów zawieszenia do samochodów produkowanych przez koncerny: PSA, Ford, BMW, Daimler Chrysler, Opel, Volkswagen, Renault.

Podpisanie umowy jest efektem blisko 6- miesięcznych negocjacji prowadzonych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Prace nad projektem rozpoczęły się w kwietniu br., kiedy inwestor zgłosił się do Agencji prezentując założenia nowej inwestycji. PAIiIZ była odpowiedzialna w trakcie prowadzenia projektu m.in. za koordynację działań po stronie polskiej i przygotowanie pakietu wsparcia dla inwestora.

Podpisana dzisiaj umowa inwestycyjna gwarantuje dotację dla koncernu w wysokości 1 miliona zł. Realizacja projektu wygeneruje wpływy do budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego w wysokości ponad 4,8 milionów zł w ciągu najbliższych 2 lat.

"Centrum Delphi to kolejna inwestycja reprezentująca sektor B+R, który jest kluczowym sektorem dla naszej Agencji. Cieszy nas, że Polska staje się coraz atrakcyjniejszym krajem dla tego typu inwestycji" - powiedział Sebastian Mikosz, Wiceprezes PAIiIZ S.A. nadzorujący projekt w Agencji.

"Cieszy nas fakt, że inwestor obecny w Polsce już od 11 lat po raz kolejny nam zaufał. Jest to potwierdzenie przyjaznego klimatu inwestycyjnego w naszym kraju" - podkreślił Andrzej Zdebski, prezes PAIiIZ.

"Projekt Delphi to inwestycja wykorzystująca nasz największy potencjał i jednocześnie najsilniejszy atut - świetnie przygotowane kadry, które są w stanie spełnić najwyższe oczekiwania inwestorów" - stwierdził Minister Kaszuba.

Znaczenie dobrze przygotowanych kadr podkreślił także Marek Adamiak, prezes Delphi w Polsce. "To była znakomita okazja, by skierować uwagę świata motoryzacyjnego na zdolności polskich inżynierów," powiedział. "W przypadku krakowskiego ośrodka Delphi, oprócz wielu ważnych kryteriów, które zazwyczaj rozważa inwestor przy podejmowaniu decyzji, kluczowym było pozyskanie najlepszej kadry. Dziś nie musimy już udowadniać, że warto było przenieść prace badawczo-rozwojowe do Polski. Mając wypracowaną przez ostatnie pięć lat markę, jesteśmy gotowi do przyjęcia kolejnych projektów i sprowadzenia nowych technologii pod dach krakowskiego ośrodka."

Firma Delphi to amerykański producent komponentów motoryzacyjnych (układów zasilania, zawieszenia, amortyzatorów, elektroniki samochodowej, systemów kontroli pojazdów, chłodzenia silnika, układów przenoszenia napędów). Firma jest obecna w Polsce od 1994 r. Jej inwestycje wynoszą ponad 380 mln USD. 

Obecnie struktura firmy w Polsce obejmuje dwie spółki tj.: Delphi Poland S.A. z siedzibą w Krakowie, oraz  Delphi Polska Automotive Systems z siedzibą w Tychach.

Przeczytaj także:

Dalszy rozwój Delphi (2005-09-21)

TCK - światowe centrum Delphi (2005-07-05)

Nawet dla Lamborghini - Delphi w Polsce (2005-05-05)


Podobne wiadomości:

TCK- światowe centrum Delphi

TCK- światowe centrum Delphi

Aktualności 2005-07-05

Dalszy rozwój Delphi

Dalszy rozwój Delphi

Aktualności 2005-09-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando