mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska najlepsza w Europie Środkowo-Wschodniej

Polska najlepsza w Europie Środkowo-Wschodniej

Ankietowani przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową przedstawiciele firm z różnych branż stwierdzili, że Polska jest najbardziej atrakcyjną lokalizacją dla inwestycji w regionie. Polska zdobyła w badaniu 4,7 pkt. na 6 możliwych i znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu najatrakcyjniejszych lokalizacji inwestycyjnych.

Polska najlepsza w Europie Środkowo-Wschodniej
W ankiecie udział wzięły 163 firmy i aż 82% respondentów wyraziło zadowolenie z wyboru lokalizacji dla swojej inwestycji. Jako alternatywę 38% ankietowanych wskazało Słowację, która dzięki euro jawi się inwestorom jako kraj bezpieczny walutowo w czasach kryzysu, 15% - Czechy, a po 8% Rumunię, Rosję i Turcję.

Polska zdobyła w badaniu 4,7 pkt. na 6 możliwych i znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu najatrakcyjniejszych lokalizacji inwestycyjnych w Europie Środkowo- Wschodniej. Ubiegłoroczni liderzy zestawienia - Czechy i Słowacja też poprawili swoje wyniki, ale z ogólną oceną 4,3 pkt. zajęli drugie i trzecie miejsce.

W opinii ankietowanych przedsiębiorców najważniejszymi czynnikami decydującymi o inwestowaniu w danym kraju są: kwalifikacje pracowników, stabilne prawodawstwo, produktywność i zaangażowanie pracowników oraz członkostwo w Unii Europejskiej.

Jako największe atuty Polski inwestorzy zagraniczni wskazują przynależność do UE, dostępność lokalnych poddostawców oraz kwalifikacje, zaangażowanie i produktywność polskich pracowników. Negatywnie ocenili ponownie infrastrukturę publiczną, system i administrację podatkową, efektywność administracji publicznej, przewidywalność polityki gospodarczej oraz stabilność prawodawstwa.

Przedsiębiorcy niekorzystnie postrzegają obecną sytuację gospodarczą Polski. Tylko 9% ankietowanych (ośmiokrotnie mniej niż przed rokiem) uważa, że jest ona dobra. 67% respondentów nie liczy na jej poprawę w tym roku prognozując wręcz pogorszenie. Ponad połowa przedsiębiorców przewiduje też spadek koniunktury w swojej branży, jedna trzecia liczy się z pogorszeniem sytuacji swojej firmy, 53% respondentów przewiduje redukcję wydatków na inwestycje, a 38% zmniejszenie zatrudnienia.

Pomimo ogólnego pesymizmu, stosunkowo dobrze wypadają prognozy dla eksportu. W 2008 roku 32% firm zwiększyło eksport (to o 2% więcej niż w 2007r.)  Wzrosła jednak też liczba firm, których eksport zmniejszył się - z 9% w 2007 r. do 13% w 2008 r. Co czwarty respondent uważa, że eksport jego firmy zmniejszy się również w 2009 r.

Ankieta koniunkturalna przeprowadzona została przez Polsko - Niemiecką Izbę Przemysłowo – Handlową.
 
Tematy w artykule: inwestycje zagraniczne

Podobne wiadomości:

GM rekrutuje pracowników do zakładu w Gliwicach

GM rekrutuje pracowników do zakładu w...

Aktualności 2014-12-12

Motodostawca, firma Sagepo-Refa nagrodzona

Motodostawca, firma Sagepo-Refa nagrodzona

Aktualności 2014-12-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando