mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska - optymizm rośnie

Polska - optymizm rośnie

Według doniesień brytyjskiego dziennika „Financial Times”, Polska odzyskuje pozycję najbardziej atrakcyjnej lokalizacji w Europie Środkowej dla inwestycji zagranicznych.

Polska - optymizm rośnie

Coraz lepszą pozycję Polski w rankingu najatrakcyjniejszych lokalizacji potwierdziły podpisane ostatnio umowy inwestycyjne. "W ostatnim miesiącu Polska pokonała Czechy w walce o wartą 430 mln euro inwestycję producenta modułów telewizyjnych, koreańsko-holenderskiej firmy LG.Philips LCD. Zakład powstanie w południowo-zachodniej Polsce, w Kobierzycach, które w ubiegłym roku przegrały ze Słowacją batalię o fabrykę producenta samochodów Kia z Południowej Korei.(...)W ubiegłym miesiącu, niemiecki producent samochodów ciężarowych MAN ogłosił, że zainwestuje 100 mln euro w budowę fabryki pod Krakowem, która wygrała z ofertą Słowacji" – podkreśla brytyjski dziennik.

"Pomocne w odniesionym zwycięstwie okazały się działania polskiego rządu, który zmienił system wsparcia finansowego dla inwestorów na jeszcze bardziej elastyczny" – dodaje FT.

Na tej podstawie można mieć nadzieję , że w Polsce rozwiązał się worek z inwestycjami. Jak pisze FT - "Obecny optymizm kontrastuje z zeszłorocznym pesymizmem, po tym jak koncern Kia wybrał Słowację, a wcześniej duże projekty firm PSA-Peugeot Citroen i Toyota–Peugeot  trafiły do Słowacji i Czech. Jak przyznają polscy urzędnicy, porażki wynikały ze złego stanu dróg, częstych zmian w przepisach podatkowych, niejednolitej strategii inwestycyjnej i licznych skandali korupcyjnych. Polska nauczyła się jak atrakcyjnie dostosować swoje propozycje do potrzeb inwestorów, by nie dawać więcej niż powinna zaoferować."

Dodatkowo dziennik podkreśla, że istotna dla rozwoju inwestycji w Polsce była decyzja o wprowadzeniu 19% podatku dochodowego od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i powrót wzrostu gospodarczego po dwóch latach stagnacji. Według FT dobrą perspektywą są także zbliżające się wybory prezydenckie i parlamentarne, które według sondaży mają szansę wygrać ugrupowania centroprawicowe obiecujące redukcję podatków i regulacje prawne.

Ponadto, według raportu firmy doradczej Ernst & Young, Polska przyciąga inwestorów pod względem kosztów pracy. Inwestorzy doceniają u nas także potencjał wzrostu wydajności pracy - pod tym względem wyprzedza nas jedynie Wielka Brytania. W tyle zostawiamy Niemców, Czechów i Hiszpanów.

Bardzo dobry wizerunek Polski wśród potencjalnych inwestorów koresponduje z coraz większym zainteresowaniem inwestycjami w całej Europie Środkowo-Wschodniej. To własnie nasz region przyciągnął 31% zagranicznych inwestycji bezpośrednich przypadających na całą Europę.

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Aktualności 2014-03-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.