mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska - optymizm rośnie

Polska - optymizm rośnie

Według doniesień brytyjskiego dziennika „Financial Times”, Polska odzyskuje pozycję najbardziej atrakcyjnej lokalizacji w Europie Środkowej dla inwestycji zagranicznych.

Polska - optymizm rośnie

Coraz lepszą pozycję Polski w rankingu najatrakcyjniejszych lokalizacji potwierdziły podpisane ostatnio umowy inwestycyjne. "W ostatnim miesiącu Polska pokonała Czechy w walce o wartą 430 mln euro inwestycję producenta modułów telewizyjnych, koreańsko-holenderskiej firmy LG.Philips LCD. Zakład powstanie w południowo-zachodniej Polsce, w Kobierzycach, które w ubiegłym roku przegrały ze Słowacją batalię o fabrykę producenta samochodów Kia z Południowej Korei.(...)W ubiegłym miesiącu, niemiecki producent samochodów ciężarowych MAN ogłosił, że zainwestuje 100 mln euro w budowę fabryki pod Krakowem, która wygrała z ofertą Słowacji" – podkreśla brytyjski dziennik.

"Pomocne w odniesionym zwycięstwie okazały się działania polskiego rządu, który zmienił system wsparcia finansowego dla inwestorów na jeszcze bardziej elastyczny" – dodaje FT.

Na tej podstawie można mieć nadzieję , że w Polsce rozwiązał się worek z inwestycjami. Jak pisze FT - "Obecny optymizm kontrastuje z zeszłorocznym pesymizmem, po tym jak koncern Kia wybrał Słowację, a wcześniej duże projekty firm PSA-Peugeot Citroen i Toyota–Peugeot  trafiły do Słowacji i Czech. Jak przyznają polscy urzędnicy, porażki wynikały ze złego stanu dróg, częstych zmian w przepisach podatkowych, niejednolitej strategii inwestycyjnej i licznych skandali korupcyjnych. Polska nauczyła się jak atrakcyjnie dostosować swoje propozycje do potrzeb inwestorów, by nie dawać więcej niż powinna zaoferować."

Dodatkowo dziennik podkreśla, że istotna dla rozwoju inwestycji w Polsce była decyzja o wprowadzeniu 19% podatku dochodowego od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i powrót wzrostu gospodarczego po dwóch latach stagnacji. Według FT dobrą perspektywą są także zbliżające się wybory prezydenckie i parlamentarne, które według sondaży mają szansę wygrać ugrupowania centroprawicowe obiecujące redukcję podatków i regulacje prawne.

Ponadto, według raportu firmy doradczej Ernst & Young, Polska przyciąga inwestorów pod względem kosztów pracy. Inwestorzy doceniają u nas także potencjał wzrostu wydajności pracy - pod tym względem wyprzedza nas jedynie Wielka Brytania. W tyle zostawiamy Niemców, Czechów i Hiszpanów.

Bardzo dobry wizerunek Polski wśród potencjalnych inwestorów koresponduje z coraz większym zainteresowaniem inwestycjami w całej Europie Środkowo-Wschodniej. To własnie nasz region przyciągnął 31% zagranicznych inwestycji bezpośrednich przypadających na całą Europę.

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Nowe inwestycje w Bolesławcu

Nowe inwestycje w Bolesławcu

Aktualności 2014-03-12

PAIiIZ: 34 projekty inwestycyjne motobranży

PAIiIZ: 34 projekty inwestycyjne motobranży

Aktualności 2014-03-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.