mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska "producentem" autobusów

Polska "producentem" autobusów

W ubiegłym roku z linii produkcyjnych w polskich fabrykach zjechało ponad 4500 autobusów. Ten wynik jest o prawie 25% lepszy niż w 2007 roku. Pozwala to Polsce utrzymać wysokie miejsce wśród europejskich krajów produkujących autobusy.

Polska
Pomimo kryzysu, w minionym 2008 roku produkcja autobusów w naszym kraju osiągnęła rekordowy poziom 4516 sztuk, czyli o 899 sztuk więcej niż w 2007 roku (wzrost o 24,85%). Jest to efekt rosnącego eksportu, a także dobrej, „miejskiej” koniunktury w kraju. O sile eksportu w polskim przemyśle autobusowym świadczy układ w produkcyjnym rankingu. Najwyższe miejsca zajmują najwięksi eksporterzy autobusów, czyli: MAN, Volvo, Scania i Solaris. Jednak w 2008 roku także rekordowe wyniki osiągnięte na krajowym rynku zaczęły odgrywać znaczącą rolę. Dzięki temu Solaris zajął historyczne drugie miejsce, wyprzedając Volvo oraz Scanię. Po raz pierwszy polski producent przekroczył magiczną barierę 1000 pojazdów wyprodukowanych w ciągu roku.

W 2008 roku zakłady zlokalizowane w Polsce wyprodukowały łącznie aż 3254 autobusów miejskich. To o 655 sztuk więcej niż przed rokiem (o 25,2% więcej). Ten wzrost wiąże się zarówno z rosnącym eksportem tego typu konstrukcji, jak i sporym zapotrzebowaniem na autobusy miejskie w naszym kraju. Zdecydowanym liderem jest tutaj MAN z liczbą 1353 wyprodukowanych autobusów miejskich. Za nim znalazł się Solaris z doskonałym wynikiem 1017 autobusów.

Równie dobrze wypadł segment autobusów międzymiastowych. Wyprodukowano łącznie 927 sztuk takich pojazdów (o 108 sztuk, czyli 13,18% więcej niż w rok wcześniej). To efekt m.in. zwiększenia produkcji tego typu konstrukcji przez Volvo, które przejęło produkcję międzymiastowego modelu 8700 z fińskiej fabryki w Tampere (obecnie produkcja odbywa się we Wrocławskim zakładzie). Dodatkowo do tego wzrostu przyczyniła się Scania, która w tym roku uruchomiła produkcję międzymiastowego modelu OmniLine, a także Kapena, który odnotowała w 2008 roku rekordowy poziom produkcji autobusów międzymiastowych, głównie z przeznaczeniem na krajowy rynek.

Pozytywna sytuacja panuje także w segmencie autobusów turystycznych. Wyprodukowano łącznie 335 autokarów, o 136 sztuk więcej niż przed rokiem (wzrost o 68,34%). To poziom ustanowiony w zasadzie przez jedną fabrykę, Volvo we Wrocławiu, która produkuje obecnie 5 modeli autobusów turystycznych z przeznaczeniem na wszystkie europejskie rynki. W 2008 roku w tym segmencie zaistnieli także inni producenci jak Solbus czy Autosan, jednak ich poziom produkcji autokarów jest na razie niewielki. Warto natomiast odnotować rozpoczęcie przez Kapenę produkcji autobusów turystycznych Proxys dla koncernu Irisbus. To realna szansa na stworzenie konkurencji dla szwedzkiego producenta.

Rekordowy wynik produkcji autobusów w Polsce w 2008 roku z pewnością pozwoli na awans naszego kraju w rankingu ACEA. Porównując te dane z wynikami produkcyjnymi za rok 2007 można powiedzieć, że najprawdopodobniej utrzymamy czwarte miejsce na europejskiej mapie produkcji autobusów, za Niemcami, Szwecją i Francją. W przypadku uzyskania przez Francję podobnego lub gorszego rezultatu jak w 2007 roku, możliwy jest nawet awans na trzecie miejsce.

Podobne wiadomości:

Warszawa, Syrena, Polonez - powrót polskiej motoryzacji?

Warszawa, Syrena, Polonez - powrót polskiej...

Aktualności 2015-09-23

Polacy przestają kupować prywatne samochody

Polacy przestają kupować prywatne samochody

Aktualności 2015-05-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.