mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska przyjazna dla inwestycji

Polska przyjazna dla inwestycji

15,1 mld USD - tyle bezpośrednich inwestycji zagranicznych napłynęło do Polski w 2011 r. W rankingu „Doing Business 2013” Polska zrobiła największy postęp, awansując z 62 na 55 miejsce.

Polska przyjazna dla inwestycji
W tegorocznym rankingu krajów najbardziej przyjaznych biznesowi „Doing Business”, Polska awansowała o 7 pozycji. Według rankingu FDI Intelligence Polska jest na 1 miejscu w Europie i 3 na świecie pod względem atrakcyjności dla sektora produkcyjnego. W zestawieniu uwzględniającym koszty pracy, Polska została sklasyfikowana na 5 miejscu na świecie i 1 w Europie. Z kolei według raportu ONZ (UNCTAD) zajmujemy 14 miejsce w rankingu światowych rynków najlepiej rokujących dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych „top destinations” na lata 2012-2014. Dodatkowo jesteśmy jedynym krajem z nowych państw członkowskich UE, które znalazły się w pierwszej dwudziestce zestawienia.

W Polsce działa 14 specjalnych stref ekonomicznych, w których przedsiębiorcy mogą korzystać m.in. ze zwolnień w podatku CIT lub PIT. Inwestorom pomagają również programy wieloletnie. W latach 2004 – 2011 w ramach 53 rządowych programów wieloletnich wsparto przedsiębiorców kwotą blisko 735 mln zł. W tym okresie firmy, które korzystają z pomocy, zrealizowały inwestycje o wartości 13,2 mld zł oraz utworzyły ponad 36 tys. nowych miejsc pracy. W 2011 roku w SSE przedsiębiorcy zainwestowali 6,45 mld zł. To wzrost o 8,8 proc. w porównaniu do 2010 r. Liczba miejsc pracy zwiększyła się o 16,79 tys., tj. o 7,5 proc. Kapitał zainwestowany w strefach w 75 proc. pochodził z sześciu krajów: Polski, Niemiec, USA, Holandii, Japonii i Włoch. Najwięcej zainwestowały firmy z branży motoryzacyjnej, producenci wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych oraz przedsiębiorstwa produkujące wyroby z surowców chemicznych.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando