mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska przyjazna dla inwestycji

Polska przyjazna dla inwestycji

15,1 mld USD - tyle bezpośrednich inwestycji zagranicznych napłynęło do Polski w 2011 r. W rankingu „Doing Business 2013” Polska zrobiła największy postęp, awansując z 62 na 55 miejsce.

Polska przyjazna dla inwestycji
W tegorocznym rankingu krajów najbardziej przyjaznych biznesowi „Doing Business”, Polska awansowała o 7 pozycji. Według rankingu FDI Intelligence Polska jest na 1 miejscu w Europie i 3 na świecie pod względem atrakcyjności dla sektora produkcyjnego. W zestawieniu uwzględniającym koszty pracy, Polska została sklasyfikowana na 5 miejscu na świecie i 1 w Europie. Z kolei według raportu ONZ (UNCTAD) zajmujemy 14 miejsce w rankingu światowych rynków najlepiej rokujących dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych „top destinations” na lata 2012-2014. Dodatkowo jesteśmy jedynym krajem z nowych państw członkowskich UE, które znalazły się w pierwszej dwudziestce zestawienia.

W Polsce działa 14 specjalnych stref ekonomicznych, w których przedsiębiorcy mogą korzystać m.in. ze zwolnień w podatku CIT lub PIT. Inwestorom pomagają również programy wieloletnie. W latach 2004 – 2011 w ramach 53 rządowych programów wieloletnich wsparto przedsiębiorców kwotą blisko 735 mln zł. W tym okresie firmy, które korzystają z pomocy, zrealizowały inwestycje o wartości 13,2 mld zł oraz utworzyły ponad 36 tys. nowych miejsc pracy. W 2011 roku w SSE przedsiębiorcy zainwestowali 6,45 mld zł. To wzrost o 8,8 proc. w porównaniu do 2010 r. Liczba miejsc pracy zwiększyła się o 16,79 tys., tj. o 7,5 proc. Kapitał zainwestowany w strefach w 75 proc. pochodził z sześciu krajów: Polski, Niemiec, USA, Holandii, Japonii i Włoch. Najwięcej zainwestowały firmy z branży motoryzacyjnej, producenci wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych oraz przedsiębiorstwa produkujące wyroby z surowców chemicznych.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Honda pracuje nad hybrydą
Honda pracuje nad hybrydą
Japoński producent postawił sobie bardzo ambitny cel. Do 2030 roku dwie trzecie samochodów sprzedawanych przez tą markę ma być napędzana układem hybrydowym. Dlatego inżynierowie pracują nad nowym rozwiązaniem.