mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska trzecim w Europie producentem autobusów

Polska trzecim w Europie producentem autobusów

Polska stała się trzecim co do wielkości producentem autobusów w Europie. W przeciwieństwie do segmentu samochodów osobowych i dostawczych, produkcja autobusów nie ulega spowolnieniu. Przeciwnie: Polska w tym roku wyprodukuje ich więcej niż w ubiegłym, głównie na eksport.

Polska trzecim w Europie producentem autobusów
W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku polskie fabryki opuściło 1148 autobusów, czyli o blisko 1/3 więcej niż przed rokiem - wynika z podsumowania firmy doradczej JMK Analizy Rynku Transportowego.

Polska zyskała bardzo silną pozycję w przemyśle motoryzacyjnym Unii Europejskiej. W ubiegłym roku polskie fabryki wyprodukowały 4,5 tys. autobusów, co dało nam trzecią pozycję w UE - wynika ze statystyk Stowarzyszenia Europejskich Producentów Samochodów (ACEA), przytaczanych przez firmę JMK. Lepszy wynik w produkcji tych pojazdów osiągnęły tylko Niemcy (ponad 10 tys. sztuk) i Szwecja (blisko 9,3 tys. sztuk). Po raz pierwszy pod względem ilości wyprodukowanych autobusów Polska wyprzedziła Francję (4,1 tys. sztuk).
Polską specjalnością są autobusy miejskie, które w ubiegłym roku stanowiły blisko 75% całej produkcji.

W naszym kraju znajduje się kluczowy zakład produkcyjny niemieckiego koncernu MAN oraz szwedzkich firm Volvo i Scania. Z powodzeniem rywalizuje z nimi polska firma Solaris Bus&Coach, produkująca autobusy miejskie m.in. na zamówienia z Niemiec.  
 
Około trzy czwarte polskiej produkcji autobusów trafia na rynki zagraniczne. W 2008 roku największymi odbiorcami były Niemcy, Wielka Brytania i Szwecja. W tym roku na drugim miejscu ma szansę znaleźć się Grecja, dzięki znacznemu kontraktowi jaki Ateny podpisały właśnie z firmą Solaris.  

Zdaniem ekspertów firmy JMK, producenci autobusów odczują ewentualne skutki kryzysu dopiero w drugiej połowie br., kiedy wyczerpią się zamówienia z zeszłego roku i zacznie się realizacja zamówień tegorocznych.

Podobne wiadomości:

Wrocławskie Volvo dostarczy 276 autobusów do Szwecji

Wrocławskie Volvo dostarczy 276 autobusów do...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-26

Ursus Ekovolt - polski autobus elektryczny z homologacją

Ursus Ekovolt - polski autobus elektryczny z...

Aktualności 2015-04-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.