mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska tygrysem transportu

Polska tygrysem transportu

Według Banku Światowego Polska jest liderem  Europy Środkowo-Wschodniej w branży transportowej. A to oznacza większa wydajność, niższe koszty i większy wzrost gospodarczy podał serwis wyborcza-biz.

Polska tygrysem transportu

Bank Światowy przebadał branżę logistyczną w 155 krajach. Na pierwszym miejscu uplasowały się Niemcy. Polska zajęła wysoką 30 pozycję, stając się liderem rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Wyżej od Polski znalazły się Czechy ale Bank Światowy zakwalifikował je do innego regionu. Na czołowych miejscach w swoich regionach znalazły: Brazylia, Chiny, Liban, RPA.

Badania opierały się na przygotowanym w 2007 rok wskaźniku LPI (Logistics Performance Indicators), który bada m.in. sprawność i jakość wymiany międzynarodowej oraz rynek przesyłek kurierskich.

Zdaniem Otaviano Canuto z Banku Światowego wciąż rośnie liczba krajów, które usprawniają międzynarodową wymianę towarów. Dodaje, że jest to kluczowy czynnik do zwiększania konkurencyjności gospodarki.

- Jednak jeśli biedniejsze kraje chcą wyjść z kryzysu silniejsze, muszą zainwestować więcej w branżę logistyczną – zaznacza Canuto.

Według autorów kluczowe dla miejsca w rankingu są jasne zasady kontroli na granicach i przepisy celne. Równie istotne są stan infrastruktury i możliwość wzrostu konkurencyjności na rynku przewozów ciężarowych, morskich i kolejowych.

Wyniki raportu Banku Światowego choć optymistyczne, nie odzwierciedlają jednak sytuacji polskiego rynku transportowego, dla której poprzedni rok był jednym z najgorszych w historii. Wzrost liczby upadłości firm transportowych sięgnął w ubiegłym roku 440 proc. Największe kłopoty dotknęły przewoźników średniej wielkości, którzy zdołali zbudować przedsiębiorstwa o taborze liczącym kilkanaście do kilkudziesięciu pojazdów i dziś ponoszą bardzo duże koszty ich leasingu i utrzymania. Jak mówi Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce to właśnie tych przedsiębiorców najboleśniej dotknęły skutki kryzysu, czyli spadek zamówień i cen.


Podobne wiadomości:

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Finanse i prawo 2015-11-04

Niemiecka płaca minimalna dla kierowców zawieszona

Niemiecka płaca minimalna dla kierowców...

Finanse i prawo 2015-02-02

Komentuj:

~raiders 2010-01-15

będziemy tygrysem jak chodzący picer podniósł akcyzę na olej :( nie ma jak teraz przedsiębiorczość hehe

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.