mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska tygrysem transportu

Polska tygrysem transportu

Według Banku Światowego Polska jest liderem  Europy Środkowo-Wschodniej w branży transportowej. A to oznacza większa wydajność, niższe koszty i większy wzrost gospodarczy podał serwis wyborcza-biz.

Polska tygrysem transportu

Bank Światowy przebadał branżę logistyczną w 155 krajach. Na pierwszym miejscu uplasowały się Niemcy. Polska zajęła wysoką 30 pozycję, stając się liderem rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Wyżej od Polski znalazły się Czechy ale Bank Światowy zakwalifikował je do innego regionu. Na czołowych miejscach w swoich regionach znalazły: Brazylia, Chiny, Liban, RPA.

Badania opierały się na przygotowanym w 2007 rok wskaźniku LPI (Logistics Performance Indicators), który bada m.in. sprawność i jakość wymiany międzynarodowej oraz rynek przesyłek kurierskich.

Zdaniem Otaviano Canuto z Banku Światowego wciąż rośnie liczba krajów, które usprawniają międzynarodową wymianę towarów. Dodaje, że jest to kluczowy czynnik do zwiększania konkurencyjności gospodarki.

- Jednak jeśli biedniejsze kraje chcą wyjść z kryzysu silniejsze, muszą zainwestować więcej w branżę logistyczną – zaznacza Canuto.

Według autorów kluczowe dla miejsca w rankingu są jasne zasady kontroli na granicach i przepisy celne. Równie istotne są stan infrastruktury i możliwość wzrostu konkurencyjności na rynku przewozów ciężarowych, morskich i kolejowych.

Wyniki raportu Banku Światowego choć optymistyczne, nie odzwierciedlają jednak sytuacji polskiego rynku transportowego, dla której poprzedni rok był jednym z najgorszych w historii. Wzrost liczby upadłości firm transportowych sięgnął w ubiegłym roku 440 proc. Największe kłopoty dotknęły przewoźników średniej wielkości, którzy zdołali zbudować przedsiębiorstwa o taborze liczącym kilkanaście do kilkudziesięciu pojazdów i dziś ponoszą bardzo duże koszty ich leasingu i utrzymania. Jak mówi Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce to właśnie tych przedsiębiorców najboleśniej dotknęły skutki kryzysu, czyli spadek zamówień i cen.


Podobne wiadomości:

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Finanse i prawo 2015-11-04

Niemiecka płaca minimalna dla kierowców zawieszona

Niemiecka płaca minimalna dla kierowców...

Finanse i prawo 2015-02-02

Komentuj:

~raiders 2010-01-15

będziemy tygrysem jak chodzący picer podniósł akcyzę na olej :( nie ma jak teraz przedsiębiorczość hehe

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.