mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska zagłębiem produkcji części motoryzacyjnych

Polska zagłębiem produkcji części motoryzacyjnych

Koncerny produkujące auta raczej nie skłaniają się do inwestowania w Polsce. W ostatnim czasie włoski Fiat  podjął decyzję o ograniczeniu produkcji w Tychach. Powoduje to, że w 2011 roku Polska może stracić  6 lokatę w rankingu europejskich producentów aut. Przybywa za to fabryk produkujących części. Co ważne według ekspertów polska gospodarka może na tym skorzystać.

Polska zagłębiem produkcji części motoryzacyjnych
Mimo, że koncerny samochodowe lokują swoje inwestycje u naszych sąsiadów, to branża motoryzacyjna jest dla polskiej gospodarki jednym z kluczowych sektorów. Potwierdzają to dane z najnowszej edycji Listy 500 największych firm w Polsce, przygotowanej przez „Rz”. Sektor motoryzacyjny odpowiada za ponad 10 proc. przychodów firm z listy. Mimo głębokiego kryzysu w ostatnim roku branża zanotowała 15-proc. wzrost sprzedaży, a jej rentowność netto przekracza 8 proc. Fiat Auto Poland awansował też do ścisłej czołówki zestawienia. W ubiegłym roku w branży pracowało ponad 137 tys. osób – informuje Rzeczpospolita.

Wiele wskazuje, że zamiast samochodów, rozwój przemysłu motoryzacyjnego w Polsce będą teraz wspierać dostawcy części i komponentów motoryzacyjnych. Coraz więcej inwestycji realizowanych w Polsce dotyczy właśnie tego sektora np. większość z 500 mln zł zaplanowanych w pierwszym kwartale nakładów inwestycyjnych w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE) zadeklarowała branża motoryzacyjna. Swoje inwestycje zapowiedzieli m.in.. włoski koncern Brembo, produkujący tarcze hamulcowe, Lear Corporation, producent foteli do aut. Nowe inwestycje pojawią się też m.in. w Wałbrzyskiej SSE (produkcja poduszek powietrznych przez Autolive Poland, rozbudowa zakładu produkującego elementy klimatyzacji przez Trelleborg Automotive) i Kostrzyńsko-Słubickiej SSE (produkcja przyczep przez firmę Henschel).

Nowe inwestycje producentów części zapowiada także Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych: obecnie negocjuje 24 tego typu projekty o potencjalnych nakładach 900 mln zł (część z nich może trafić do stref ekonomicznych).

Podobne wiadomości:

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Aktualności 2016-10-13

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross