mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska zagłębiem produkcji części motoryzacyjnych

Polska zagłębiem produkcji części motoryzacyjnych

Branża motoryzacyjna jest kluczowa dla polskiej gospodarki. Znaczącą rolę odgrywa produkcja części i komponetów wykorzystywanych do produkcji aut. W Polsce części i akcesoria dla motoryzacji wytwarza już blisko 1000 dostawców.

Polska zagłębiem produkcji części motoryzacyjnych
- Mamy bardzo duży sektor przedsiębiorstw produkujących części dla motoryzacji. Mam nadzieję, że w przyszłości powstanie u nas także największy w Europie klaster przemysłu samochodowego.– powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas konferencji poświęconej niezależnemu sektorowi części motoryzacyjnych w Polsce. Spotkanie odbyło się 12 lutego 2014 r. w Ministerstwie Gospodarki.  

Wicepremier przypomniał, że w Polsce produkujemy bardzo dużo części motoryzacyjnych na potrzeby eksportowe. - Dużym rynkiem zbytu są Niemcy (41 proc.), Czesi (7,5 proc.), Francja (6,2 proc.) oraz Włochy i Wielka Brytania. To aż 66 proc. całego eksportu części i akcesoriów – wymienił. Dodał, że nasze produkty są cenione nie tylko w Europie, ale także w Korei czy Japonii. – Pomocne w tym zakresie może być również nowe połączenie kontenerowe Azja-Gdańsk. Dlatego w ramach czwartej ustawy deregulacyjnej, nad którą pracujemy w MG i pakietu portowego chcemy ułatwić i przyspieszyć odprawy, co z kolei przełoży się na jeszcze większe zainteresowanie Polską – powiedział.

Prezes Alfred Franke ze Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych zwrócił uwagę, że cały niezależny rynek motoryzacyjny to 800 mld euro w skali świata i 200 mld euro w Europie. – W Polsce działa około 900 producentów części motoryzacyjnych, ich łączne przychody to blisko 60 mld zł. – podkreślił. – Ponad połowa produkcji eksportowana jest do krajów europejskich, pozostała część poza ich granice – dodał.

Podobne wiadomości:

Skoda świętuje kolejny rekord

Skoda świętuje kolejny rekord

Aktualności 2015-01-05

Rozbudują polską fabrykę felg

Rozbudują polską fabrykę felg

Aktualności 2015-04-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.