mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polska zagłębiem produkcji części motoryzacyjnych

Polska zagłębiem produkcji części motoryzacyjnych

Branża motoryzacyjna jest kluczowa dla polskiej gospodarki. Znaczącą rolę odgrywa produkcja części i komponetów wykorzystywanych do produkcji aut. W Polsce części i akcesoria dla motoryzacji wytwarza już blisko 1000 dostawców.

Polska zagłębiem produkcji części motoryzacyjnych
- Mamy bardzo duży sektor przedsiębiorstw produkujących części dla motoryzacji. Mam nadzieję, że w przyszłości powstanie u nas także największy w Europie klaster przemysłu samochodowego.– powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas konferencji poświęconej niezależnemu sektorowi części motoryzacyjnych w Polsce. Spotkanie odbyło się 12 lutego 2014 r. w Ministerstwie Gospodarki.  

Wicepremier przypomniał, że w Polsce produkujemy bardzo dużo części motoryzacyjnych na potrzeby eksportowe. - Dużym rynkiem zbytu są Niemcy (41 proc.), Czesi (7,5 proc.), Francja (6,2 proc.) oraz Włochy i Wielka Brytania. To aż 66 proc. całego eksportu części i akcesoriów – wymienił. Dodał, że nasze produkty są cenione nie tylko w Europie, ale także w Korei czy Japonii. – Pomocne w tym zakresie może być również nowe połączenie kontenerowe Azja-Gdańsk. Dlatego w ramach czwartej ustawy deregulacyjnej, nad którą pracujemy w MG i pakietu portowego chcemy ułatwić i przyspieszyć odprawy, co z kolei przełoży się na jeszcze większe zainteresowanie Polską – powiedział.

Prezes Alfred Franke ze Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych zwrócił uwagę, że cały niezależny rynek motoryzacyjny to 800 mld euro w skali świata i 200 mld euro w Europie. – W Polsce działa około 900 producentów części motoryzacyjnych, ich łączne przychody to blisko 60 mld zł. – podkreślił. – Ponad połowa produkcji eksportowana jest do krajów europejskich, pozostała część poza ich granice – dodał.

Podobne wiadomości:

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Finanse i prawo 2015-11-04

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.