mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polskę czekają nowe inwestycje

Polskę czekają nowe inwestycje

W pierwszym półroczu 2006 roku Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych doprowadziła do podjęcia decyzji o inwestycji w Polsce przez 12 inwestorów zagranicznych. Łączna wartość tych projektów wyniesie 198,18 mln euro. Nowe inwestycje stworzą ponad 5,5 tysiąca nowych miejsc pracy. Obecnie PAIiIZ prowadzi 143 projekty inwestycyjne o łącznej wartości 1,9 mld euro, w związku z realizacją których powstać może ponad 20 000 nowych miejsc pracy.

W dwóch pierwszych kwartałach 2006 r. PAIiIZ zamknęła 12 projektów inwestycyjnych o łącznej przyszłej wartości 198,18 mln euro. Inwestorzy zagraniczni zadeklarowali utworzenie w Polsce 5646 nowych miejsc pracy. Prawie połowa ze wspomnianych inwestycji zostanie ulokowana w województwie dolnośląskim. Wśród projektów dominowały sektor elektroniczny oraz centra usług nowoczesnych.

Obecnie PAIiIZ prowadzi 143 projekty inwestycyjne o łącznej wartości 1,9 mld euro, w związku z realizacją których powstać może ponad 20 000 nowych miejsc pracy. Największa ilość - 26 obsługiwanych projektów dotyczy sektora usług. PAIiIZ obsługuje również 23 firmy z sektora elektronicznego oraz 14 firm z sektora motoryzacyjnego, wśród których największą część stanowią producenci podzespołów dla motoryzacji.

Ponad połowa przedsiębiorstw korzystających obecnie z usług Agencji pochodzi z krajów spoza UE, głównie z Japonii i USA. PAIiIZ obsługuje także firmy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Korei. Największe zainteresowanie inwestorów budzą lokalizacje w województwach dolnośląskim, małopolskim, pomorskim, łódzkim oraz śląskim.

Na Liście Największych Inwestorów Zagranicznych w 2005 znalazło się 1081 spółek zagranicznych. Dominują inwestorzy z Niemiec, Holandii oraz Stanów Zjednoczonych.

Dane dotyczące napływu BIZ w 2005 roku wskazują, iż w czołówce największych inwestorów w Polsce znajdują się instytucje finansowe, sieci handlowe, koncerny samochodowe i firmy z sektora nieruchomości.

Zauważalny jest wzrost zainteresowania Polską przedsiębiorstw z krajów, które jeszcze kilka lat temu nie były obecne wśród największych inwestorów: z Indii, Chin, Węgier, Czech czy Ukrainy. W 2005 r. po raz pierwszy na Liście Największych Inwestorów Zagranicznych PAIiIZ pojawił się inwestor z Ukrainy, tj. firma Donbas, która zakupiła akcje Huty Częstochowa.

Przeczytaj także:

Motoryzacja przebojem polskiego eksportu (2006-09-28)

Inwestycje japońskie w Polsce (2006-10-02)

Rekordowe inwestycje w 2006r (2006-06-30)

 

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Inwestycje japońskie w Polsce

Inwestycje japońskie w Polsce

Aktualności 2006-10-02

Motoryzacja przebojem polskiego eksportu

Motoryzacja przebojem polskiego eksportu

Aktualności 2006-09-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.