mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polski eksport poprawia wyniki

Polski eksport poprawia wyniki

Polska, po raz pierwszy od ponad 4 lat, odnotowała dodatnie saldo na rachunku obrotów bieżących. W kwietniu br. nadwyżka wyniosła 468 mln euro, co oznacza poprawę bilansu o ponad 600 mln euro więcej, niż oczekiwali analitycy.

Polski eksport poprawia wyniki
– To wyjątkowa sytuacja. Na przestrzeni ostatnich 13 lat były, jak dotąd, tylko 3 takie miesiące, w których zaobserwowano dodatnie saldo, niemniej zawsze było ono znacznie niższe – mówi ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

 

Choć odczyt ten prawdopodobnie będzie miał charakter zdarzenia jednorazowego, to jednak wpisuje się w szerszą tendencję. Pomimo braku pozytywnego impulsu w postaci towarzyszącej zazwyczaj spowolnieniu gospodarczemu gwałtownej deprecjacji złotego (poprawiającej naszą konkurencyjność cenową) wartość eksportu wzrosła w kwietniu br. o 4 proc., natomiast w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku – o 12 proc. – Świadczy to o rosnącej sile polskiego sektora eksportowego, który znakomicie odnalazł się w sytuacji spowolnienia gospodarczego – tłumaczy Kozłowski.

 

Naszym eksporterom pomaga także poprawiająca się kondycja gospodarki niemieckiej – głównego partnera handlowego Polski. Indeks instytutu ZEW (Zentrum für Europaeische Wirtschaftsforschung), odzwierciedlający oczekiwania dotyczące kształtowania się sytuacji ekonomicznej w ciągu najbliższych 6 miesięcy, wzrósł w czerwcu o 2,1 pkt – do 38,5 pkt – podczas gdy analitycy spodziewali się, że zwiększy się on o 1,7 pkt.

Podobne wiadomości:

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Rekordowy eksport samochodów Kia

Rekordowy eksport samochodów Kia

Aktualności 2015-06-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.