mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polski kierowca na wakacjach

Polski kierowca na wakacjach

Samochód to najczęściej wybierany środek transportu w kontekście wakacyjnych podróży. Jednak w czasie urlopu nie zawsze zachowujemy się za kierownicą tak, jak podczas codziennej jazdy. Oto jak zachowują się Polacy na tle innych europejskich kierowców.

Polski kierowca na wakacjach
Trzy czwarte Europejczyków na długo wyczekiwane wakacje pojedzie samochodem. W podróży własnym środkiem lokomocji najbardziej cenią sobie komfort oraz możliwość pokonania dowolnego dystansu. Dla Polaków ponadto bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na decyzję o wyborze środka transportu jest także liczba osób, którą mogą ze sobą zabrać (16% respondentów). To wnioski płynące z badania przeprowadzonego na zlecenie Goodyear Dunlop w 15 krajach Europy.

Większość z Polaków (68%) spędzi swój urlop w kraju, stąd też nie dziwi, że na tle reszty Europy nie jesteśmy kierowcami długodystansowymi. Najczęściej wskazywany dystans od 200 do 400 kilometrów powinien wystarczyć na wakacyjny wypad nad morze czy w góry. Daleko nam do Rosjan i Belgów – niemal połowa kierowców z tych krajów podczas urlopu pokona ponad 2000 km.

Przeszło połowa Polaków przyznaje, że podczas urlopu przekraczanie przez nich ograniczenia prędkości jest bardziej prawdopodobne, niż podczas codziennej jazdy. Ponadto, co trzeci z nich ruszając w wakacyjną podróż nie zna trasy, którą będzie się poruszać, tyle samo deklaruje większe prawdopodobieństwo rozmowy przez telefon komórkowy bez użycia zestawu głośnomówiącego podczas urlopu, niż na co dzień.

Na co zwracamy uwagę wybierając się w podróż? Na stan techniczny pojazdu – i to cieszy.

- Wyniki badania świadczą o tym, że europejscy kierowcy coraz częściej myślą o bezpieczeństwie swoim oraz swoich bliskich podczas letnich wypraw. Aż trzy czwarte respondentów wyjedzie na wakacje w samochodach wyposażonych w letnie opony oraz wymieni zużyte ogumienie przed rozpoczęciem wakacyjnych wojaży. To dobry wynik, choć martwi fakt, że w dalszym ciągu co czwarty kierowca zdecyduje się na wymianę opon na nowe dopiero po zakończeniu okresu urlopowego – mówi Marta Konopacka, Dyrektor Komunikacji Grupy Goodyear w Polsce.

Do najczęściej wskazanych przez ankietowanych czynności związanych
z przygotowaniem samochodu do wyjazdu w trasę wskazywano pomiar ciśnienia w oponach (87%), uzupełnienie płynu do spryskiwaczy (87%) oraz sprawdzenie poziomu oleju (87%).

Pod względem troski o właściwe wyposażenie samochodu, nie mamy się czego wstydzić. Ponadto uważamy się za kierowców ostrożnych (29%) oraz bezpiecznych (16%). Co piąty z nas ma wysokie mniemanie na temat swoich umiejętności (18%). Wciąż mamy jednak nad czym pracować jeśli chodzi o kulturę jazdy. Polacy są spośród badanych nacji najbardziej zestresowani prowadzeniem samochodu – tylko co dwudziesty ankietowany zadeklarował, że jest zrelaksowany kierując pojazdem, a tylko co setny określił siebie jako kierowcę defensywnego.

Z ankiety wynika, że wśród niebezpiecznych i agresywnych zachowań na drodze prym wiodą nadmierna prędkość, ryzykowny manewr wyprzedzania oraz miotanie przekleństw. Polacy na tle reszty europejskich kierowców deklarują większą częstotliwość występowania tych zachowań. Jednak zapytani o własne skłonności do niebezpiecznych zachowań Europejczycy jednogłośnie wskazują jazdę z nadmierną prędkością (42%).

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Goodyear Dunlop Europe celem analizy zachowania kierowców na drodze podczas wakacji, a także poznania panującej wśród nich świadomości bezpieczeństwa oraz ich przekonań i zachowań. W badaniu wzięło udział łącznie 5622 europejskich kierowców: z Austrii (350), Belgii (378), Bułgarii (378), Czech (378), Francji (378), Niemiec (378), Włoch (378), Polski (378), Rumunii (378), Rosji (378), Słowacji (378), Słowenii (378), Hiszpanii (378), Szwajcarii (354) i Wielkiej Brytanii (377).

Podobne wiadomości:

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Bezpieczna jazda 2016-04-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.