mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polski rynek olejów

Polski rynek olejów

Wzrost liczby samochodów na naszych drogach powoduje, że niezwykle dynamicznie rozwija się też rynek produktów eksploatacyjnych do aut, w tym m.in. olejów silnikowych.

Polski rynek olejów

W zeszłym roku rynek olejów silnikowych w Polsce rósł w tempie 8,8%, osiągając poziom ponad 55 milionów litrów. Przeciętny polski kierowca przejeżdża 15 tys. km, wymianę oleju silnikowego zaleca się po 10 - 15 000 przebiegu, z czego wynika, że olej silnikowy wymieniamy mniej więcej raz w roku. W porównaniu z ubiegłymi latami, coraz częściej zlecamy jego wymianę. Obecnie robi tak już połowa kierowców, a jedynie co czwarty wykonuje tę czynność samodzielnie. Wymiana oleju (średnio 4,1 litra) jest głównym powodem wizyty w warsztacie samochodowym dla co piątego kierowcy. Bardziej samodzielni jesteśmy przy najprostszych czynnościach serwisowych, takich jak dolewanie oleju silnikowego. Tę usługę zleca jedynie co 10 kierowca.
 
Podobnie jak w ubiegłym roku, liderem polskiego rynku olejów silnikowych są oleje marki Mobil, które mogą się poszczycić 30-procentowym udziałem w rynku. Drugie miejsce, z nieznaczną stratą zajmują oleje marki Lotos (26%), zaś trzecie Castrol (13%)
 
Najważniejszymi przesłankami przy wyborze oleju silnikowego są zaufanie do marki (57,9%), cena (51,5%) oraz wybór tej samej marki co wcześniej (45,2%). Poradą sprzedawcy sugeruje się co piąty polski kierowca.
 
Polski rynek olejów silnikowych:
1. Mobil 30% (2006: 28%)
2. Lotos 26% (26%)
3. Castrol 13% (14%)
4. Shell 7% (8%)
5. Elf 6% (8%)
6. Orlen 4% (3%)
7. Fiat 3% (3%)

 

Tematy w artykule: olej silnikowy

Podobne wiadomości:

Namieszałeś? Zobacz, czy będzie problem

Namieszałeś? Zobacz, czy będzie problem

Technika 2014-08-27

W każdym samochodzie jest co najmniej kilka układów, których działanie opiera się na wykorzystaniu specjalistycznej cieczy. Każdy z nich ma swoje określone parametry i działanie. Jednak na rynku znajduje się wiele rodzajów płynów eksploatacyjnych i czasami możemy przez przypadek je wymieszać. Na co trzeba uważać?

Chevrolet Corvette Z06 ma problem z silnikiem

Chevrolet Corvette Z06 ma problem z silnikiem

Aktualności 2015-08-17

Komentuj:

MotoLedy_pl 2017-10-15

Wszystko zależy do jakiego silnika ma być to olej, natomiast z tych lepszych polecam Motul, Liquy Moly czy Valvoline- póki co nie zawiodłem się na ich produktach. MotoLedy.pl

~Malik 2017-10-09

dla mnie, niezmiennie już od dłuższego czasu najlepszym olejem silnikowym jest http://k2.com.pl/produkty/k2-texar-5w-40-benzin-diesel-lpg-5-l?utm_source=ws. Przywykłem do niego bo mnie nie zawodzi :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.