mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polskie auta za granicą

Polskie auta za granicą

Coraz więcej samochodów wyprodukowanych w polskich fabrykach jeździ po drogach Europy. We wrześniu produkcja samochodów osiągnęła najlepszy miesięczny wynik w ostatnich czterech latach.

Polskie auta za granicą

Niezmiennie liderem produkcji jest tyska fabryka Fiat Auto Poland. Jednak do rekordowego wrześniowego wyniku najbardziej przyczynił się koncern General Motors, który w fabryce w Gliwicach zaczął wytwarzać model Opel Zafira. Przez ostatnie trzy kwartały fabrykę opuściło o 72 procent samochodów więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 95 procent  wyprodukowanych aut trafi do klientów poza granicami Polski.

Warszawskie FSO również ma powód do dumy. Fabryka ma w planie dostarczenie na Ukrainę prawie 96 tysięcy Lanosów, połowa z nich ma być dostarczona w postaci tzw. zestawów montażowych.

Volkswagen w Poznaniu ma stabilną produkcję i - jak twierdzi rzecznik fabryki Marcin Baszyński - w tym roku firma może przekroczyć 160 tysięcy wyprodukowanych aut.

Prognozy są optymistyczne - jeśli utrzyma się dotychczasowa produkcja samochodów osobowych, to w tym roku możemy przekroczyć poziom 600 tysięcy sztuk, a to oznacza wzrost o 14 procent w stosunku do roku poprzedniego. Na ten wzrost z pewnością będzie miało również wpływ uruchomienie przez Fiata i FSO produkcji nowych modeli samochodów.

Zdecydowaną większość pośród produkowanych w Polsce pojazdów stanowią samochody osobowe - ok. 85 procent. Nie należy jednak zapominać o rynku samochodów dostawczych. Od początku roku polskie fabryki wytworzyły prawie 80 tysięcy sztuk tych pojazdów, jest to zaledwie o 5 tysięcy mniej niż w przez cały ubiegły rok.

Przeczytaj także:

Rekordowa produkcja aut (2006-10-12)

Mały Opel z Polski? (2006-10-10)

Wciąż przywozimy dużo (2006-10-13)

PIM: będzie dalszy wzrost produkcji aut (2006-08-11)

Europa Środkowa centrum produkcji aut (2006-08-11)

 


Podobne wiadomości:

Rekordowa produkcja aut

Rekordowa produkcja aut

Aktualności 2006-10-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.