mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polskie drogi bezpieczniejsze

Polskie drogi bezpieczniejsze

Polskie drogi są bezpieczniejsze niż kilka lat temu - uważa Główny Inspektor Transportu Drogowego, Seweryn Kaczmarek.

Na drogach maleje liczba niesprawnych samochodów ciężarowych, Polacy zwracają też większą uwagę na stan techniczny autokarów.

Kaczmarek powiedział w czwartek, że jeszcze kilka lat temu inspektorzy Głównej Inspekcji Transportu Drogowego (GITD) mieli zastrzeżenia do stanu technicznego co drugiego pojazdu, służącego do przewozu osób i towarów. Obecnie mają uwagi tylko do co piątego.

Na skutek kontroli w tym roku zatrzymano już 5 tysięcy dowodów rejestracyjnych, w tym prawie tysiąc kierowcom zagranicznym - powiedział Kaczmarek. Dodał, że GITD zdołała w tym roku przeprowadzić więcej kontroli niż przez cały rok ubiegły.

Najczęstszym przewinieniem kierowców, co potwierdzają statystyki wypadków, jest zbyt długi czas prowadzenia pojazdu - stwierdził Kaczmarek.

Zdaniem inspektora, wyraźnie poprawiło się także bezpieczeństwo przewozu osób, głównie dzięki większej wrażliwości społecznej. Dostajemy bardzo dużo sygnałów o możliwym złym stanie technicznym autokarów - podkreślił Kaczmarek.

W ubiegłym roku inspektorzy transportu drogowego skontrolowali ponad 70 tys. pojazdów, w tym ponad 21 tys. zza granicy. Nałożyli na przewoźników kary w wysokości ponad 35 mln zł.

Do zadań Inspekcji należy między innymi: kontrola stanu technicznego pojazdów wykonujących transport drogowy, kontrola czasu pracy kierowców, przestrzegania szczegółowych zasad i warunków transportu zwierząt, towarów niebezpiecznych i szybko psujących się.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.