mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polskie drogi bezpieczniejsze, ale... nie bezpieczne

Polskie drogi bezpieczniejsze, ale... nie bezpieczne

Komisja Europejska przeanalizowała dane dotyczące wypadków śmiertelnych w krajach UE. Wyniki się poprawiły, ale nadal wyglądają kiepsko, szczególnie w przypadku Polski.

Polskie drogi bezpieczniejsze, ale... nie bezpieczne
Dane zebrane przez KE dotyczą 28 krajów członkowskich i podsumowują 2014 rok. W porównaniu z rokiem poprzednim widać postęp - 25 700 zabitych w wypadkach osób to wielka liczba, ale o ok. 1% niższa niż w 2013. Polska poczyniła większy progres - wypadków w 2014 roku było prawie o 3% mniej.

To jednak nie oznacza, że na polskich drogach jest bezpiecznie. Wręcz przeciwnie - tylko Rumunia, Bułgaria, Łotwa i Litwa wyprzedzają nasz kraj pod względem liczby wypadków w przeliczeniu na milion mieszkańców. Podczas gdy średnia UE wynosi 51 zabitych osób na milion, w Polsce w wypadkach giną 84 osoby. Absolutnym liderem w tej kwestii jest Łotwa, gdzie aż 105 osób z miliona nie dojeżdża do celu wycieczki. Jasnym punktem są Malta (26 zgonów/milion) oraz Wielka Brytania, Szwecja i Holandia - jedyne kraje ze wskaźnikiem niższym niż 30.

W skali europejskiej ofiary śmiertelne to w 22% piesi. Tylko 8% to rowerzyści, ale już np. w Holandii ten współczynnik wynosi aż 24%. Z kolei 15% zabitych to motocykliści, z czego aż 94% jest płci męskiej. Najbardziej zagrożoną wypadkami ze skutkiem śmiertelnym są mieszkańcy Unii w wieku od 25 do 49 lat - 36% ofiar było w tym wieku.

Ogólny postęp w poziomie bezpieczeństwa na europejskich drogach jest widoczny, gdy porównamy rok 2014 z 2010. Okazuje się, że w Unii Europejskiej liczba wypadków śmiertelnych zmniejszyła się aż o 18,2%. Mimo to, jest jeszcze wiele do zrobienia w tej kwestii.

- To jest smutne i trudne do zaakceptowania, że codziennie na naszych drogach ginie około 70 osób - skomentowała najnowsze dane o stanie BRD, unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc. - Musimy pogłębić współpracę w nadchodzących latach pracując razem, aby upewnić się, że więcej ludzi przychodzi do domu bezpiecznie na końcu podróży. Jest to jeden z moich priorytetów i powinno być jednym z priorytetów wszystkich rządów wszystkich państw członkowskich - dodała.

Poprawa sytuacji w Polsce jest pocieszająca, ale żeby dorównać choćby do europejskiej średniej, musimy jeszcze wiele poprawić na drogach naszego kraju. Celem całej Unii Europejskiej jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych o połowę do 2020 roku.

- Utrzymanie pozytywnych zmian i zapewnienie trwałej poprawy bezpieczeństwa w Polsce będzie możliwe tylko dzięki zwiększeniu wspólnych wysiłków wszystkich instytucji i organizacji zaangażowanych w działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego w naszym kraju. Szansy na realizację europejskiego celu w Polsce należy upatrywać w pełnym wdrożeniu Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013 - 2020. Realizacja wskazanych w nim kierunków może przyczynić się do trwałej poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce - mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz.
 
Trzeba jednak pamiętać, że my sami, jako kierowcy, piesi i cykliści, możemy wpływać na bezpieczeństwo na drogach. Przewidujmy, odpuśćmy sobie zbędny pośpiech i niepotrzebną brawurę. Rozpędzony samochód to nie zabawka, a niebezpieczny pocisk, nad którym musimy panować.

Podobne wiadomości:

Czy filmiki "on-board" można publikować w...

auto motor i sport 2015-03-11

Ktoś sfilmował stłuczkę, której byłem uczestnikiem. Film ten zamieszczono w internecie. Czy i na jakiej podstawie mogę starać się o jego usunięcie?  

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Komentuj:

Aska85 2015-04-08

Nasze drogi nigdy nie będą bezpieczne. Cały czas coś się dzieje a to pijani kierowcy, a to dziurawe ulice, lub posadzone drzewa na drzewach które czasem niestety przeszkadzają w jeździe.

~lakers 2015-03-28

O faktycznie postep juz nie jestesmy ostatni

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.