mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polskie firmy stawiają na ekologię

Polskie firmy stawiają na ekologię

Jak wynika z badań, polskie firmy coraz częściej stawiają na ekologiczne pojazdy. Nie wynika to jednak z jakichś ulg czy preferencji podatkowych, ale z faktu, że ekologiczne pojazdy są najczęściej również ekonomiczne.

Polskie firmy chętniej niż firmy unijne wykorzystują ekologiczne samochody w ramach flot. Obecność przynajmniej jednego "zielonego" auta (za takie uznawane są napędzane silnikami nowej generacji, biopaliwami, LPG lub gazem naturalnym, a także o napędzie elektrycznym i hybrydowym) deklaruje blisko połowa polskich firm. Najwyraźniej widać to w sektorze MSP (małych i średnich przedsiębiorstw) dominującym na polskim rynku. W pozostałych krajach UE ma je tylko 23% przedsiębiorstw – wynika z badania CVO (Corporate Vehicle Observatory).

– Kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego odgrywają na pewno coraz istotniejszą rolę przy podejmowaniu decyzji o zakupie i eksploatacji pojazdów firmowych. Ogromny wpływ mają jednak względy ekonomiczne - czyli relatywnie niskie koszty np. paliwa LPG. Nasuwa się pytanie, czy polskie firmy są w stanie zwiększyć swoją efektywność kosztową dzięki ekologicznym rozwiązaniom motoryzacyjnym – zastanawia się Janusz Kowalik, Dyrektor Generalny firmy Arval.
 
Nie można również wykluczyć wzrostu świadomości ekologicznej osób podejmujących decyzję o tworzeniu struktur flot firmowych. Stopniowo w Polsce są wdrażane dyrektywy o zmniejszeniu emisji CO2 w krajach Unii Europejskiej o 20% do 2020 roku oraz o ograniczeniu emisji CO2 przez pojazdy do 120 g/km do 2012 roku.

Eksperci rynku pojazdów firmowych zwracają uwagę na ciekawy i stosunkowo rzadki przypadek, gdy działania proekologiczne są jednocześnie optymalne kosztowo. Powszechnie komunikowany i komentowany medialnie kryzys gospodarczy może stać się więc ważnym elementem edukacji ekologicznej społeczeństwa.

Podobne wiadomości:

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Producenci aut kontra Unia Europejska

Producenci aut kontra Unia Europejska

Aktualności 2015-06-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.