mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polskie firmy stawiają na ekologię

Polskie firmy stawiają na ekologię

Jak wynika z badań, polskie firmy coraz częściej stawiają na ekologiczne pojazdy. Nie wynika to jednak z jakichś ulg czy preferencji podatkowych, ale z faktu, że ekologiczne pojazdy są najczęściej również ekonomiczne.

Polskie firmy chętniej niż firmy unijne wykorzystują ekologiczne samochody w ramach flot. Obecność przynajmniej jednego "zielonego" auta (za takie uznawane są napędzane silnikami nowej generacji, biopaliwami, LPG lub gazem naturalnym, a także o napędzie elektrycznym i hybrydowym) deklaruje blisko połowa polskich firm. Najwyraźniej widać to w sektorze MSP (małych i średnich przedsiębiorstw) dominującym na polskim rynku. W pozostałych krajach UE ma je tylko 23% przedsiębiorstw – wynika z badania CVO (Corporate Vehicle Observatory).

– Kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego odgrywają na pewno coraz istotniejszą rolę przy podejmowaniu decyzji o zakupie i eksploatacji pojazdów firmowych. Ogromny wpływ mają jednak względy ekonomiczne - czyli relatywnie niskie koszty np. paliwa LPG. Nasuwa się pytanie, czy polskie firmy są w stanie zwiększyć swoją efektywność kosztową dzięki ekologicznym rozwiązaniom motoryzacyjnym – zastanawia się Janusz Kowalik, Dyrektor Generalny firmy Arval.
 
Nie można również wykluczyć wzrostu świadomości ekologicznej osób podejmujących decyzję o tworzeniu struktur flot firmowych. Stopniowo w Polsce są wdrażane dyrektywy o zmniejszeniu emisji CO2 w krajach Unii Europejskiej o 20% do 2020 roku oraz o ograniczeniu emisji CO2 przez pojazdy do 120 g/km do 2012 roku.

Eksperci rynku pojazdów firmowych zwracają uwagę na ciekawy i stosunkowo rzadki przypadek, gdy działania proekologiczne są jednocześnie optymalne kosztowo. Powszechnie komunikowany i komentowany medialnie kryzys gospodarczy może stać się więc ważnym elementem edukacji ekologicznej społeczeństwa.

Podobne wiadomości:

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką
Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką
Japoński koncern rozpoczyna prace nad ciężarówką napędzaną ogniwami paliwowymi. Jest to kolejny pojazd Toyoty po autobusie FC Bus wykorzystujący innowacyjną technologię.