mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polskie firmy stawiają na ekologię

Polskie firmy stawiają na ekologię

Jak wynika z badań, polskie firmy coraz częściej stawiają na ekologiczne pojazdy. Nie wynika to jednak z jakichś ulg czy preferencji podatkowych, ale z faktu, że ekologiczne pojazdy są najczęściej również ekonomiczne.

Polskie firmy chętniej niż firmy unijne wykorzystują ekologiczne samochody w ramach flot. Obecność przynajmniej jednego "zielonego" auta (za takie uznawane są napędzane silnikami nowej generacji, biopaliwami, LPG lub gazem naturalnym, a także o napędzie elektrycznym i hybrydowym) deklaruje blisko połowa polskich firm. Najwyraźniej widać to w sektorze MSP (małych i średnich przedsiębiorstw) dominującym na polskim rynku. W pozostałych krajach UE ma je tylko 23% przedsiębiorstw – wynika z badania CVO (Corporate Vehicle Observatory).

– Kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego odgrywają na pewno coraz istotniejszą rolę przy podejmowaniu decyzji o zakupie i eksploatacji pojazdów firmowych. Ogromny wpływ mają jednak względy ekonomiczne - czyli relatywnie niskie koszty np. paliwa LPG. Nasuwa się pytanie, czy polskie firmy są w stanie zwiększyć swoją efektywność kosztową dzięki ekologicznym rozwiązaniom motoryzacyjnym – zastanawia się Janusz Kowalik, Dyrektor Generalny firmy Arval.
 
Nie można również wykluczyć wzrostu świadomości ekologicznej osób podejmujących decyzję o tworzeniu struktur flot firmowych. Stopniowo w Polsce są wdrażane dyrektywy o zmniejszeniu emisji CO2 w krajach Unii Europejskiej o 20% do 2020 roku oraz o ograniczeniu emisji CO2 przez pojazdy do 120 g/km do 2012 roku.

Eksperci rynku pojazdów firmowych zwracają uwagę na ciekawy i stosunkowo rzadki przypadek, gdy działania proekologiczne są jednocześnie optymalne kosztowo. Powszechnie komunikowany i komentowany medialnie kryzys gospodarczy może stać się więc ważnym elementem edukacji ekologicznej społeczeństwa.

Podobne wiadomości:

Ekologiczne drogi z... plastiku

Ekologiczne drogi z... plastiku

Aktualności 2015-07-14

Eko-Nissan

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?
Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?
Sporym problemem na podkarpackim odcinku autostrady A4 jest mała liczba stacji benzynowych i Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP). Sytuacja niedługo się zmieni za sprawą przetargu na dzierżawę siedmiu miejsc.