mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polskie granice gotowe na Schengen

Polskie granice gotowe na Schengen

W nocy z 20 na 21 grudnia tego roku znikną kontrole na granicach Polski z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. To efekt przystąpienia naszego kraju do układu z Schengen. Teraz cała uwaga służb celnych i granicznych skupi się na uszczelnieniu granic z pozostałymi sąsiadami.

Polskie granice gotowe na Schengen
Zniesienie granic z Niemcami, Litwą, Słowacją i Czechami, a jednocześnie wzmocnienie kontroli na przejściach z Ukrainą, Białorusią i Rosją kosztowało wspólnotowy budżet kilkaset milionów euro. Pieniądze przeznaczono na wyposażenie pograniczników w najnowocześniejszy sprzęt przy pomocy którego mają skuteczniej walczyć z przemytem czy nielegalną emigracją ludności. W ich posiadaniu znalazły się między innymi urządzenia termo- i noktowizyjne, specjalistyczne samoloty i łodzie patrolowe oraz tzw. Schengen-busy, zaopatrzone w komputery podłączone do bazy danych i rozbudowane laboratoria chemiczne. Na samych przejściach zainstalowano tzw. systemy TF-OCR, których zadaniem jest rejestracja wszystkich pojazdów przekraczających drogowe i kolejowe granice Polski.

"Nieustanny monitoring ma uchronić Unię Europejską przed wjazdem na jej terytorium pojazdów, które wcześniej zamieszane były w działalność przestępczą - mówi Andrzej Oliński z T4B Sp. z o.o., która jest twórcą i wykonawcą systemu TF-OCR. "System wyposażony jest w kamery, które potrafią automatycznie sczytywać numery rejestracyjne pojazdów lub kody kontenerów kolejowych. Następnie dane bezpośrednio trafiają do bazy, gdzie podlegają szczegółowej weryfikacji. Co istotne, system TF-OCR współpracuje nie tylko z polskimi programami kontrolującymi politykę celną, ale również z systemami zainstalowanymi w innych krajach Wspólnoty. Dzięki temu jeśli dany samochód przykładowo był zatrzymany na przejściu fińsko-rosyjskim, natychmiast otrzymamy na ten temat informację" - dodaje A.Oliński.

Pierwsze pilotażowe testy potwierdziły wysoką skuteczność sczytywania numerów rejestracyjnych aut, kodów kontenerów pojazdów ciężarowych i kodów kontenerów kolejowych, która wedle zaleceń Unii Europejskiej ma wynosić nie mniej niż 95 procent.

"Oddziały celne zostały wyposażone w dobre narzędzie, które pozwala im w jeszcze lepszy - niż dotychczas sposób - realizować przypisane zadania. Wdrożenie systemu TF-OCR pozwoliło w dużym stopniu ujednolicić zasady postępowania w obsłudze ruchu granicznego, a w dłuższej perspektywie pozwoli ograniczyć liczbę narzędzi wykorzystywanych w codziennej pracy przez funkcjonariusza celnego" - ocenia Grzegorz Smogorzewski, zastępca dyrektora w Departamencie Służby Celnej Ministerstwa Finansów.

System TF-OCR zainstalowany został na 13 przejściach granicznych z Ukrainą, Białorusią i Rosją, w tym na 10 przejściach drogowych i osobowych (Bezledy, Bobrowniki, Kuźnica Białostocka, Dorohusk, Hrebenne, Sławatycze, Koroszyn, Korczowa, Medyka, Krościenko) oraz trzech kolejowych (Kuźnica Białostocka, Medyka, Dorohusk).

Z nowego sprzętu na polskich przejściach korzystać będzie potężna grupa pograniczników, która w momencie wejście w życie układu z Schengen ma wynosić ponad 10 tysięcy. Wkrótce przed nimi kolejne wyzwanie, którym będzie zniesienie kontroli celnej na lotniskach. Jej wprowadzenie planowane jest na marzec 2008 roku.

*Układ z Schengen - porozumienie między krajami członkowskimi Unii Europejskiej, zakładające likwidację kontroli paszportowej na granicach wewnętrznych oraz wspólną politykę azylową i wizową. Układ podpisany został 14 czerwca 1985 roku w luksemburskim mieście Schengen przez pięć krajów: Belgię, Holandię, Luksemburg, Francję i Niemcy. W następnych latach przystępowały do niego kolejne państwa. W tej chwili do układu należy 15 krajów, w tym dwa spoza Unii: Islandia i Norwegia. 1 stycznia 2008 roku oprócz Polski przystąpi do niego osiem nowych państw członkowskich: Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry.
Tematy w artykule: Schengen strefa Schengen

Podobne wiadomości:

Sprawniej na przejściach w zachodniopomorskim

Sprawniej na przejściach w zachodniopomorskim

Polskie drogi 2011-04-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche, Genesis i BMW to najlepsze marki
Porsche, Genesis i BMW to najlepsze marki
Amerykański oddział firmy J. D.  Power przygotował kolejny raport dotyczący postrzegania poszczególnych producentów samochodów przez lokalnych nabywców. Wyniki badania przeprowadzonego na terenie USA mocno zaskakują.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic