mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Polskie inwestycje w UE

Polskie inwestycje w UE

Wiele mówi się o inwestycjach zagranicznych w Polsce. Jak jednak przedstawiają się polskie inwestycje bezpośrednie w krajach Unii Europejskiej?

Z danych przekazanych przez Wydziały Ekonomiczno-Handlowe Ambasad RP wynika, że najatrakcyjniejsze rynki dla polskich firm to Niemcy i Czechy. Dodajmy, że do grona inwestorów należą również firmy związane lub działające w branży motoryzacyjnej.

Niemcy

Polskie inwestycje w Niemczech oceniane są na poziomie 500 mln EUR. Szacuje się, że do rejestru działalności gospodarczej wpisanych jest 20 tys. polskich firm. Potwierdzona liczba wpisów to ok. 9,8 tys., z czego 4,7 tys. w Berlinie. Wśród największych inwestorów znajdują się: PKN Orlen (494 stacje za ok. 190 mln EUR), Boryszew SA (spółka za 5,5 mln EUR kupiła majątek producenta granulatu poliestrowego i przędzy chemicznej KNAG w PN Nadrenii-Westfalii), a także SANPLANST i UNIMIL. Swoje oddziały w Niemczech ma około 100 polskich firm usługowo-budowalanych, w tym Budimex, Kopex, Polservice. Większość inwestorów stanowią jednak firmy jednoosobowe.

Czechy

Wartość polskich inwestycji w Republice Czeskiej szacowana jest na ponad 500 mln EUR. Dotyczą one przede wszystkim branży petrochemicznej, budowlanej, motoryzacyjnej, nieruchomości komercyjnych, rolno-spożywczej oraz informatycznej. Jedną z największych inwestycji jest zakup czeskiego koncernu petrochemicznego Unipetrol przez PKN Orlen; łączna wartość inwestycji to ponad 400 mln EUR. Firma VAB Tychy zainwestowała ok. 8 mln EUR w zakup i modernizację zakładu produkującego karoserie do samochodów marki Skoda w Hranicach oraz wybudowanie zakładu produkcyjnego w Rapotinie. Jak zaznacza Wydział Ekonomiczno-Handlowy Ambasady RP w Pradze, żaden z polskich inwestorów nie wycofał się z rynku czeskiego, a zdecydowana większość planuje rozszerzenie swojej działalności w Republice Czeskiej.


Wielka Brytania

Według WEH Ambasady RP w Londynie, zaangażowanie kapitałowe strony polskiej w Wielkiej Brytanii wynosi 150-200 tys. GBP. Nie są to jednak tzw. klasyczne inwestycje bezpośrednie - takich nie odnotowano - lecz konsekwencja prywatyzacji spółek zagranicznych byłych central handlu zagranicznego.

Litwa

Polska zajmuje 13. pozycję wśród inwestorów zagranicznych, którzy weszli na rynek litewski. W 2005 r. odnotowano 126 polskich inwestorów, którzy zaangażowali kapitał na łączną sumę 88,3 mln USD. Inwestorami na Litwie są m.in. Huta Szkła Warta, Opoczno SA oraz PZU SA.


Łotwa

Przedsiębiorcy z Polski zainwestowali łącznie na Łotwie ponad 2,8 mln EUR. Największe środki - wynoszące 1,28 mln EUR - dotyczyły handlu. W dalszej kolejności były to działalność: w sferze nieruchomości oraz przemysł przetwórczy. Dane za okres styczeń-marzec 2005 r. mówią, że napływ polskich inwestycji bezpośrednich na Łotwie sięgał 0,569 mln EUR.

Słowacja

Inwestycje polskich firm na Słowacji szacowane są na 9,53 mln USD. Wartość tych, które zostały dokonane w ubiegłym roku, oceniana jest na 1,54 mln USD. Polskie przedsiębiorstwa angażowały się przede wszystkim w branże zajmujące się produkcją celulozy, papieru i wyrobów z papieru, sprzedażą i naprawą pojazdów motorowych, a także sprzedażą i pośrednictwem w sprzedaży, za wyjątkiem pojazdów motorowych. Aktywność polskich przedsiębiorstw dotyczyła również produkcji i dystrybucji energii elektrycznej, gazu i wody. 

Pozostałe kraje

W większości pozostałych krajów UE także funkcjonują polskie firmy. Najczęściej polskimi inwestorami są jednak firmy małe, nawet jednoosobowe, zajmujące się handlem i usługami. W przypadku niektórych krajów nie dysponujemy informacjami o inwestycjach polskich firm, co oczywiście nie znaczy, że ich tam w ogóle nie ma. Powody tego mogą być różne, głównie fakt, że są to najczęściej firmy małe i bardzo małe, które umykają statystykom inwestycji zagranicznych.

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.