mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pomóc zwalnianym w FSO

Pomóc zwalnianym w FSO

Pomoc zwalnianym pracownikom FSO była głównym tematem posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego przy wojewodzie mazowieckim. Nie wolno łudzić pracowników wątpliwą wizją znalezienia inwestora. Niezależnie, czy uda się go znaleźć, trzeba im pomóc w znalezieniu nowego zatrudnienia – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Pomóc zwalnianym w FSO
Na terenie zakładu mają powstać specjalne punkty urzędu pracy, świadczące doradztwo. Urząd będzie również organizował giełdy pracy. Zgłaszają się pierwsze firmy, zainteresowane zatrudnieniem pracowników FSO – znani są oni bowiem z wysokich kwalifikacji i kultury pracy. Warszawski Urząd Pracy opracował program wsparcia. Organizowane będą m.in. szkolenia, kursy, zabezpieczono środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla 350 osób. Program będzie realizowany do 2011 roku. Dyrektor WUP Wanda Adach podkreśliła, że warszawski rynek pracy powinien wchłonąć zwalnianych z FSO pracowników (połowa z nich to mieszkańcy stolicy). Co miesiąc do urzędu wpływa około 2 tysięcy ofert.

Prezes Janusz Woźniak przypomniał, że mimo trudnej sytuacji finansowej, odchodzący pracownicy otrzymują odprawy, zarówno ustawowe 3-miesięczne, jak i wynikające z układu pracy (do wysokości 9-miesięcznego wynagrodzenia). Jako główne przyczyny problemów wskazał spowodowane światową recesją załamanie rynku motoryzacyjnego (FSO produkowało głównie na eksport) oraz 1000-procentowy wzrost w 2008 roku opłat za użytkowanie wieczyste gruntu. Zakład zajmuje 107 ha. Spółka nie zgadza się na zaproponowaną przez Miasto st. Warszawa 20-procentową zniżkę, chce negocjować większą. Podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste są uzasadnione. Wcześniej obowiązywały różne stawki, zależnie od formy użytkowanie (Skarb Państwa, komunalna, prywatna). Niskie opłaty dla FSO były de facto dopłatą dla prywatnego inwestora – przypomniał wojewoda.

Spółka postuluje także utworzenie na Żeraniu specjalnej podstrefy ekonomicznej, co skutkowałoby znaczącymi ułatwieniami dla inwestorów. Możliwe by to było, gdyby któraś z istniejących już specjalnych stref ekonomicznych chciała w tym miejscu utworzyć swoją podstrefę, kierując wniosek do ministra gospodarki. Ostateczną decyzję podejmuje Rada Ministrów. Na tę chwilę takich wniosków nie złożono.

Inicjatorzy podjęcia tematu FSO, przedstawiciele związków zawodowych podkreślili, że pracująca kadra ma wyjątkowe kwalifikacje i chce dalej produkować samochody, a zwolnienia to dramat setek osób, które do tej pory rezygnowały z 20 proc. zarobków, by ratować zakład. Przypomnieli, że w 2009 r. zwolniono już 700 osób, teraz ¬- kolejnych 1700. Tymczasem zawarta w 2005 r. umowa z ukraińskim inwestorem UkrAvto zapewniała utrzymanie produkcji do roku 2011. Prezes FSO przypomniał, że z planów inwestycyjnych w 2009 roku wycofała się firma GM DAT. Jan Matuszewski z Ministerstwa Skarbu zauważył, że umowa była aneksowana ze względu na trudną sytuację branży samochodowej, a inwestor wykonał większość zobowiązań wobec Skarbu Państwa. Termin realizacji kluczowych zobowiązań pozafinansowych zakończył się w październiku tego roku, trzy zobowiązania pozafinansowe mają późniejszy termin realizacji. Skarb Państwa ma jedynie 2,69 proc. udziałów w FSO.

W poszukiwania inwestora dla FSO włączyła się Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Zdaniem Sławomira Majmana, prezesa PAIiIZ. Rozmowy prowadzono z 21 światowymi koncernami samochodowymi – bez skutku, trwają nadal rozmowy z dwoma (azjatyckimi). Agencja szuka chętnych również wśród producentów części samochodowych, rozważa też strategię znalezienia kilku inwestorów dla terenu fabryki, między innymi wśród producentów AGD. Znalezienie inwestora dla tak dużego zakładu trwa około roku – dwóch.

Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego jest instytucją działającą przy wojewodzie. Zajmuje się rozwiązywaniem konfliktów i problemów społecznych w województwie, godząc cele pracobiorców, pracodawców z interesem publicznym. W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz samorządu.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Nowy most w Warszawie za trzy lata

Polskie drogi 2017-05-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando