Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pomogą branży motoryzacyjnej?

Pomogą branży motoryzacyjnej?

17 lutego bieżącego roku odbyła się konferencja poświęcona perspektywom rynku motoryzacyjnego w Polsce i kondycji firm działających w tym sektorze. Podczas dyskusji poruszono m.in. temat rozwiązań dla przemysłu motoryzacyjnego, przygotowywanych przez Ministerstwo Gospodarki.

Pomogą branży motoryzacyjnej?
Branża motoryzacyjna jest jednym z największych sektorów przemysłu w Polsce oraz niekwestionowanym liderem eksportu. Zatrudnionych jest w niej 188 tys. osób. W naszym kraju działa ponad 900 firm z branży motoryzacyjnej, z czego 300 z udziałem kapitału zagranicznego. W 2008 roku wyprodukowano ponad 864 tys. samochodów osobowych i prawie 127 tys. samochodów dostawczych, co oznacza wzrost o 14% w porównaniu do 2007 roku. Polska jest również jednym z czterech największych producentów autobusów w Europie. Przeważająca część produkcji branży samochodowej trafia na eksport (97,5 % produkcji samochodów osobowych i 96% dostawczych). Dominującym rynkiem zbytu polskiego przemysłu motoryzacyjnego jest Unia Europejska, do której trafia około 80% eksportu w tym sektorze. Do końca 2008 roku sektor motoryzacyjny w Polsce rozwijał się w bardzo szybkim tempie. Niestety w ostatnich miesiącach ubiegłego roku pojawiły się pierwsze oznaki kryzysu. Konieczne są zatem odpowiednie działania, które ograniczą jego niekorzystne efekty.

W związku z tym Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zorganizowała 17 lutego bieżącego roku konferencję dotyczącą przemysłu motoryzacyjnego w Polsce w 2009 roku, kondycji firm motoryzacyjnych i perspektyw na przyszłość. Patronat nad wydarzeniem objął Minister Gospodarki. W spotkaniu uczestniczyli również podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Grażyna Henclewska, prezes PAIiIZ Paweł Wojciechowski, dyrektor zarządzający General Motors Manufacturing Poland Antonio Francavilla, prezes Solaris Bus&Coach Solange Olszewska, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś oraz prezes Polskiej Izby Motoryzacyjnej Roman Kantorski.

Wicepremier Pawlak podkreślił, że w Polsce potrzebny jest mechanizm promujący zakup nowych samochodów. Do tej pory ludzie byli przekonani, że trzeba mieć samochód na własność. Jest to dobry moment, aby zaoferować klientom indywidualnym leasing konsumencki z dużą wartością końcową. Opracowywany jest także systemem zachęt w postaci bonusu przy zakupie nowego ekologicznego pojazdu dla konsumentów, którzy oddadzą stary samochód do recyklingu.

Ministerstwo Gospodarki analizuje również propozycje skierowane do pracodawców. Poszukiwane są najlepsze sposoby na przezwyciężenie kryzysu w tym sektorze, dlatego proponowane jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających czasową redukcję kosztów pracy podczas przestojów produkcji przy wsparciu środków publicznych. Szef resortu gospodarki przedstawił również możliwość wykorzystania środków europejskich na szkolenia i podnoszenie kwalifikacji pracowników. Można by było organizować je w okresie wstrzymania produkcji, co pozwoliłoby utrzymać miejsca pracy. MG jest także zainteresowane dyskusją o rozwiązaniach stosowanych w innych krajach europejskich. Utrzymanie jednolitego rynku europejskiego oraz współpraca pomiędzy krajami UE mogą być najlepszym sposobem na szybkie przezwyciężenie kryzysu.

Dynamiczny rozwój sytuacji gospodarczej istotnie wpływa na kondycję sektora motoryzacyjnego w Polsce. Poważne zagrożenie dla motoryzacji stanowią wzrost kosztów i drastyczne ograniczenie dostępu do kredytów, co jest m.in. powodem znacznego spadku popytu na samochody osobowe i dostawcze. Dodatkowo na sytuację w tej branży mają wpływ m.in. zmiany w zakresie uregulowań prawnych, a w szczególności w zakresie podatków.

Podobne wiadomości:

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Aktualności 2016-10-13

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Naim, czyli Bentley wśród systemów audio
Naim, czyli Bentley wśród systemów audio
Naim, czyli firma produkująca luksusowe nagłośnienie, wypuściła własnie na rynek głośnik sygnowany logo brytyjskiej marki samochodów. Co oferuje poza znaczniem Bentleya?
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj