mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pomogą branży motoryzacyjnej?

Pomogą branży motoryzacyjnej?

17 lutego bieżącego roku odbyła się konferencja poświęcona perspektywom rynku motoryzacyjnego w Polsce i kondycji firm działających w tym sektorze. Podczas dyskusji poruszono m.in. temat rozwiązań dla przemysłu motoryzacyjnego, przygotowywanych przez Ministerstwo Gospodarki.

Pomogą branży motoryzacyjnej?
Branża motoryzacyjna jest jednym z największych sektorów przemysłu w Polsce oraz niekwestionowanym liderem eksportu. Zatrudnionych jest w niej 188 tys. osób. W naszym kraju działa ponad 900 firm z branży motoryzacyjnej, z czego 300 z udziałem kapitału zagranicznego. W 2008 roku wyprodukowano ponad 864 tys. samochodów osobowych i prawie 127 tys. samochodów dostawczych, co oznacza wzrost o 14% w porównaniu do 2007 roku. Polska jest również jednym z czterech największych producentów autobusów w Europie. Przeważająca część produkcji branży samochodowej trafia na eksport (97,5 % produkcji samochodów osobowych i 96% dostawczych). Dominującym rynkiem zbytu polskiego przemysłu motoryzacyjnego jest Unia Europejska, do której trafia około 80% eksportu w tym sektorze. Do końca 2008 roku sektor motoryzacyjny w Polsce rozwijał się w bardzo szybkim tempie. Niestety w ostatnich miesiącach ubiegłego roku pojawiły się pierwsze oznaki kryzysu. Konieczne są zatem odpowiednie działania, które ograniczą jego niekorzystne efekty.

W związku z tym Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zorganizowała 17 lutego bieżącego roku konferencję dotyczącą przemysłu motoryzacyjnego w Polsce w 2009 roku, kondycji firm motoryzacyjnych i perspektyw na przyszłość. Patronat nad wydarzeniem objął Minister Gospodarki. W spotkaniu uczestniczyli również podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Grażyna Henclewska, prezes PAIiIZ Paweł Wojciechowski, dyrektor zarządzający General Motors Manufacturing Poland Antonio Francavilla, prezes Solaris Bus&Coach Solange Olszewska, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś oraz prezes Polskiej Izby Motoryzacyjnej Roman Kantorski.

Wicepremier Pawlak podkreślił, że w Polsce potrzebny jest mechanizm promujący zakup nowych samochodów. Do tej pory ludzie byli przekonani, że trzeba mieć samochód na własność. Jest to dobry moment, aby zaoferować klientom indywidualnym leasing konsumencki z dużą wartością końcową. Opracowywany jest także systemem zachęt w postaci bonusu przy zakupie nowego ekologicznego pojazdu dla konsumentów, którzy oddadzą stary samochód do recyklingu.

Ministerstwo Gospodarki analizuje również propozycje skierowane do pracodawców. Poszukiwane są najlepsze sposoby na przezwyciężenie kryzysu w tym sektorze, dlatego proponowane jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających czasową redukcję kosztów pracy podczas przestojów produkcji przy wsparciu środków publicznych. Szef resortu gospodarki przedstawił również możliwość wykorzystania środków europejskich na szkolenia i podnoszenie kwalifikacji pracowników. Można by było organizować je w okresie wstrzymania produkcji, co pozwoliłoby utrzymać miejsca pracy. MG jest także zainteresowane dyskusją o rozwiązaniach stosowanych w innych krajach europejskich. Utrzymanie jednolitego rynku europejskiego oraz współpraca pomiędzy krajami UE mogą być najlepszym sposobem na szybkie przezwyciężenie kryzysu.

Dynamiczny rozwój sytuacji gospodarczej istotnie wpływa na kondycję sektora motoryzacyjnego w Polsce. Poważne zagrożenie dla motoryzacji stanowią wzrost kosztów i drastyczne ograniczenie dostępu do kredytów, co jest m.in. powodem znacznego spadku popytu na samochody osobowe i dostawcze. Dodatkowo na sytuację w tej branży mają wpływ m.in. zmiany w zakresie uregulowań prawnych, a w szczególności w zakresie podatków.

Podobne wiadomości:

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Skoda świętuje 12 mln

Skoda świętuje 12 mln

Aktualności 2015-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.