mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Pomysł na fotelik wart milion USD

Pomysł na fotelik wart milion USD

Polski inżynier i wynalazca, Janusz Liberkowski, wygrał milion dolarów w konkursie telewizji ABC - "American Inventor" ("Amerykański wynalazca").

Pomysł na fotelik wart milion USD
Rewolucyjnym wynalazkiem okazał się być fotelik samochodowy dla dzieci w kształcie kuli, który podczas wypadku zamyka się. Tak skonstruowany fotelik ma zapewnić lepszą ochronę w każdego typu zderzeniach. Jego zastosowanie na masową skalę pozwoliłoby uratować w samych tylko Stanach rocznie setki, jeśli nie tysiące dzieci przed śmiercią.
 
Janusz Liberkowski, mieszkający w kalifornijskim San Jose inżynier mechanik pochodzi z Nowej Soli. Ma 52 lata. Wraz z żoną wychowują półroczne bliźniaki. Nad fotelikiem pracował by uczcić śmierć tragicznie zmarłej córki Anety.
 
W konkursie wzięło udział kilkanaście tysięcy osób z całej Ameryki, a w finałowej rozgrywce telewidzowie wybierali spośród trzech najlepszych pomysłów. O sukcesie wynalazku Polaka zdecydowały prostota oraz skuteczność działania. Oprócz pieniędzy, Liberkowski dostał także propozycję, by firma Evenflo, największy amerykański producent sprzętu dla dzieci, rozpoczęła produkcja jego fotelika.
 
 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.