mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ponad 100 zmian w Nissanie Leaf

Ponad 100 zmian w Nissanie Leaf

Najlepiej sprzedający się obecnie na świecie samochód z napędem elektrycznym, Nissan Leaf, został poddany licznym modyfikacjom. W sumie wprowadzono ponad 100 zmian, wiele istniejących funkcji udoskonalono, dzięki czemu Leaf będzie jeszcze bardziej wydajny i przyjazny środowisku.

Ponad 100 zmian w Nissanie Leaf
Sercem Nissana Leaf jest system telematyczno-informatyczny CarWings, który łączy się ze światem zewnętrznym za pomocą dedykowanej pokładowej karty SIM. Dzięki temu kierowcy nie muszą podłączać własnych smartfonów, aby systemy znajdujące się w samochodzie mogły uzyskać łączność ze światem, a wszystko kontrolowane jest za pomocą ekranu dotykowego o przekątnej 7 cali. Za pośrednictwem tej aplikacji możliwe będzie także zdalne uruchomienie ogrzewania lub klimatyzacji.

Jedną z najistotniejszych zmian była praca wykonana w kierunku udoskonalenia algorytmu, który ustala pozostały rzeczywisty zasięg pojazdu podczas jazdy. Udoskonalony algorytm "uczy się" zachowań kierowcy podczas jazdy i wykorzystuje inteligentne zasady logiki, zamiast po prostu polegać na chwilowym poborze energii.

Kierowca będzie miał obecnie możliwość "połączenia się" z autem w celu sprawdzenia stanu naładowania akumulatora przed rozpoczęciem podróży, a nawigacja wyświetli zasięg jazdy przy założeniu aktualnego stanu naładowania akumulatora, a także pokaże listę pobliskich punktów ładowania. Nawigacja posiada także opcję "ekologicznych" tras, wybór których pozwoli także przejechać większą liczbę kilometrów. Z kolei przycisk Eco na kierownicy wydłuży nieco zasięg, ograniczając moc przyspieszenia.

Wśród innych nowości warto jeszcze wspomnieć o systemie nagłaśniającym Bose z serii Energy Efficient Series, czterech kamerach zapewniających widok samochodu z góry ułatwiający np. parkowanie, reflektorach diodowych, wyświetlaczu indywidualnych parametrów oszczędności energii oraz wyników innych kierowców modelu Leaf z całego świata. Fotele i układ kierowniczy zaprojektowane pod kątem preferencji użytkowników europejskich.

Układ przeniesienia napędu Nissana Leaf charakteryzuje się pionową konstrukcją i napędza silnik wielkości piłki futbolowej. Prąd dostarczany jest z akumulatora składającego się ze 192 ogniw o napięciu 380 V i łącznej masie 250 kg. Akumulator może otrzymywać prąd z różnych źródeł dzięki układowi falowników, które dokonują odpowiedniego ukierunkowania i przekształcenia. Przykładowo prąd zmienny pochodzi ze standardowego gniazdka domowego i następnie jest zamieniany na prąd stały, który zasila akumulator. Ogólnodostępne szybkie ładowarki podłącza się bezpośrednio do gniazda prądu stałego w Nissanie Leaf, umożliwiając w ten sposób naładowanie akumulatora od 0 do 80% w czasie ok. 30 minut. Ładowanie za pomocą standardowego gniazdka domowego trwa do 12 godzin.

Akumulator umieszczony jest pod podłogą samochodu, tak aby obniżyć jego środek ciężkości. Nowy hamulec rekuperacyjny przekazuje około 94% energii do akumulatora. Przewód do ładowarki może odblokowywać się automatycznie po całkowitym naładowaniu akumulatora, jednak w nowym modelu dostępna jest blokada elektromagnetyczna, która chroni przed dostępem osób niepowołanych.

Zmodyfikowany został również port ładowania w pojeździe. Pokrywka ładowarki jest teraz otwierana zdalnie przy pomocy kluczyka lub przełącznikiem elektrycznym (a nie mechanicznym) w kabinie, a konstrukcja wyposażona jest w niewielką lampkę LED, która pomaga odnaleźć gniazdo nocą lub na parkingu podziemnym.

Od tegorocznej wiosny Nissan Leaf dostępny jest już na polskim rynku. Ceny za ten model w podstawowej wersji Visia zaczynają się od 126 tys. zł.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Nissan Leaf
Nissan Leaf
Cena podstawowa już od: 128 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Nissan Leaf Wszystko o Nissan
Tematy w artykule: Nissan Nissan Leaf

Podobne wiadomości:

Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane techniczne

Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane...

Premiery 2017-09-14

Nowy Nissan Note: ceny w Polsce

auto motor i sport 0000-00-00

Najnowszy model Nissana, czyli Note, został wyceniony na polski rynek.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross