Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ponad 600 KM w Audi

Ponad 600 KM w Audi

Audi stworzyło samochód wyścigowy R15 TDI z silnikiem wysokoprężnym drugiej generacji, którym chce umocnić swoją dominację w legendarnym 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Ponad 600 KM w Audi
Sercem R15 TDI jest nowy silnik V10 TDI o mocy ponad 600 KM i z maksymalnym momentem obrotowym powyżej 1.050. Nowa jednostka napędowa jest bardziej zwarta i lżejsza niż dwunastocylindrowy silnik w poprzednim modelu R10 TDI. Zużycie paliwa i związana z nim emisja CO2 również zostały zredukowane. Innowacje w dziedzinie turbodoładowania i wtrysku paliwa zapewniają ponadto lepszą reakcję silnika.

Wśród zmian, jakim poddany został ten sportowy bolid, należy wyróżnić udoskonaloną aerodynamikę. Podobnie jak w odnoszącym zwycięstwa w DTM 2008 Audi A4 przepływ powietrza zoptymalizowano przy użyciu obliczeń CFD (Computational Fluid Dynamics). Do innowacyjnych detali, które są od razu zauważalne, należy nowy spojler tylny i wysoki "nos" samochodu.

Całkowicie nowy jest układ elektryczny. Po raz pierwszy zastosowano akumulator litowo – jonowy, używany w niektórych pojazdach hybrydowych. Jest on lżejszy niż tradycyjny akumulator i daje wyższe napięcie, co przekłada się m.in. na reflektory R15 TDI. W Le Mans Audi wystartuje po raz pierwszy ze światłami mijania składającymi się wyłącznie z diod w technologii LED.

Liczne innowacyjne rozwiązania zastosowano także w nadwoziu i podwoziu. Zawieszenie kół na przedniej i tylnej osi zostało podniesione zgodnie z koncepcją aerodynamiczną. Dzięki dłuższemu rozstawowi osi i zoptymalizowanej masie pojazdu R15 TDI jest znacznie "zrywniejsze", niż jego poprzednik.

Audi R15 TDI będzie miało swój wyścigowy debiut 21 marca w 12-godzinnym wyścigu w Sebring. W dniach 13-14 czerwca odbędzie się 24-godzinny wyścig Le Mans. Audi jest dotychczas jedynym producentem samochodów, który wygrał ten słynny wyścig pojazdem z silnikiem wysokoprężnym.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi Audi R10

Podobne wiadomości:

Koniec produkcji elektrycznego Audi R8 e-tron!

Koniec produkcji elektrycznego Audi R8...

Samochody luksusowe 2016-10-13

Audi A3 Sportback - Niemcy odświeżają wersją e-tron

Audi A3 Sportback - Niemcy odświeżają wersją...

Premiery 2016-09-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
„Drift mode” w Mercedesach AMG
„Drift mode” w Mercedesach AMG
Producent ze Stuttgartu pozazdrościł rozwiązania znanego z nowego Focusa RS. Tryb wspomagający driftowanie będzie dostępny w nowej generacji Mercedesa E63 AMG, który pojawi się na rynku już w przyszłym roku.