mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ponad 800 tys. km na jednej oponie

Ponad 800 tys. km na jednej oponie

Dokładnie 801 090 kilometrów wynosi dystans, który na jednym zestawie opon napędowych Bridgestone M729 pokonał duński kierowca Poul Jensen.

Ponad 800 tys. km na jednej oponie
Swoim Volvo FH12 przemierzył drogi pomiędzy Aalbæk, w północnej Jutlandii (Dania), a Niemcami i Polską. „To najdłuższy dystans, jaki udało mi się pokonać na jednym zestawie opon napędowych w całej mojej karierze kierowcy. M729 dały radę – mimo zróżnicowanych warunków pogodowych, nie mogłem narzekać na ich przyczepność”– przyznaje.

Jensen wymienia podstawowe czynniki, które pozwoliły mu na osiągnięcie tego rekordu. Przede wszystkim utrzymywanie pojazdu w bezpiecznym stanie oraz znaczenie prawidłowej zbieżności i ciśnienia w oponach. Zła zbieżność to nieregularne zużycie, a niskie ciśnienie oznacza krótszą żywotność i większe zużycie paliwa. Duże znaczenie ma także styl jazdy - agresywna jazda z szybkimi przyspieszeniami i ostrym hamowaniem to najgorsze dla opon i ekonomii jazdy. Poul Jensen jest w stanie przejechać swoim 5-letnim Volvo z manualną skrzynią biegów, 3,5 km na każdym litrze oleju napędowego.

Po 600000 km Jensen oddał swoje opony do pogłębiania, czyli nacinania rowków w celu odtworzenia oryginalnego wzoru bieżnika, i w ten sposób podarował im drugie życie. Rekordowe opony Bridgestone M729 stanowiły fabryczne wyposażenie ciężarówki Volvo, która wyjechała na nich w 2004 roku.

Podobne wiadomości:

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Aktualności 2016-04-05

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów...

Technika 2016-03-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia jest najchętniej kupowanym modelem w Polsce. Teraz do jej oferty dołącza wersja napędzana silnikiem 1.5 TSI.