mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ponad milion Espace w 20 lat

Ponad milion Espace w 20 lat

Renault Espace liczy sobie już 20 lat. W tym czasie cztery generacje tego modelu zostały sprzedane w ponad milion egzemplarzach.

Pierwsze testy drogowe późniejszego Espace miały miejsce w listopadzie 1979 roku. Wówczas pojazd ten oznaczony był symbolem P16. Jednak decyzja o rozpoczęciu produkcji podjęta została trzy lata później, kiedy to testowany był prototyp modelu o symbolu P23. Produkcję Espace koncern Renault rozpoczął przy współudziale firmy Matra.

Światowa premiera Renault Espace odbyła się w kwietniu 1984 roku. Pierwszy model napędzany był silnikiem dwulitrowym o mocy 110 KM. Wkrótce dołączył do niego 88-konny diesel. W momencie wprowadzenia Espace postrzegany był jako oburzająco śmiały model, po raz pierwszy tego typu auto pojawiło się w sprzedaży w Europie.

Pomimo nie najlepszej początkowej sprzedaży w pierwszym roku (2.703 sprzedane auta), gwałtowny wzrost zainteresowania nastąpił już w następnym roku. Wkrótce popyt przewyższył zdolności produkcyjne fabryki Renault w Romorantin i w 1987 produkcja przeniosła się do Dieppe. Pierwszy facelifting Espace miał miejsce w 1988; zmieniony został przód auta oraz pojawiła się wersja z napędem na wszystkie koła. Sprzedaż pierwszej generacji Espace wyniosła 192 tysiące egzemplarzy.

Debiut drugiej generacji miał miejsce na targach motoryzacyjnych w Genewie w 1991 r. Zmiany dotyczyły wnętrza pojazdu, zwężony został też przedni słupek, by zapewnić kierowcy lepszą widoczność. Do 1996 r. sprzedano 316.518 Espace II, co łącznie z poprzednikiem dawało już wynik ponad pół miliona.

Trzecia generacja Espace pojawiła się w 1996 r. Wśród nowych rozwiązań na czele wybija się cyfrowy wyświetlacz na desce rozdzielczej informujący kierowcę o bieżących funkcjach auta. Aby zaspokoić oczekiwania klientów Renault wypuścił także wydłużoną (o 27 cm) wersję Espace III w styczniu 1998. Pod koniec 2001 roku udział Espace w kategorii vanów w Europie przekroczył 18,5%. Całkowita sprzedaż wyniosła 365.200 egzemplarzy.

Ostatnia, czwarta, generacja Renault Espace wraz z Grand Espace trafiła na rynek we wrześniu 2002. Umocniła ona dominującą rolę rodziny Espace w segmencie vanów. Espace IV produkowana jest na tej samej płycie podłogowej co Vel Satis i Laguna. Espace dominuje pod względem wielu czynników, komfortu jazdy, właściwości i, oczywiście, bezpieczeństwa. W testach zderzeniowych EuroNCAP Espace IV uzyskał jak do tej pory najwyższą liczbę punktów. Obecnie po pięciu pierwszych miesiącach tego roku udział Espace w kategorii vanów przekroczył 22%.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna podróż ze zwierzętami
Bezpieczna podróż ze zwierzętami
Zwierzęta są bardzo często traktowane jako pełnoprawni członkowie rodziny. Niezależnie od tego, czy podróżujemy z psem, kotem, chomikiem czy świnką morską - ważne jest bezpieczeństwo, ponieważ często nasi pupile podróżują w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę podczas planowania takich eskapad?